A munkabérek évi 15 százalékkal emelkednek Kínában a 2008-as új munkajogi szabályozás bevezetése óta, miközben a külföldi beruházók számára biztosított adókedvezmények 2007-ben lejártak. Ezzel párhuzamosan folyamatosan emelkedik a földterületek, a víz, az energia és a szállítás ára. Egy felmérés szerint Kína mostanra átlagosan drágább lett, mint Románia, Oroszország, Mexikó, India vagy Vietnam.
Kínán belül ugyanakkor óriási regionális eltérések mutatkoznak az ország egyes régiói között. Miközben a part menti Sencsenben 160 dollár a havi minimálbér, a szárazföld belsejében található Henanban csupán 87. Ennek a munkajogi változások mellett az is oka, hogy a belső tartományokból a tengerpartra kényszerülő dolgozók egyre többet követelnek azért, hogy családjuktól és otthonuktól távol vállalnak állást.
Az új helyzetre reagálva mind több gyártó helyezi át működését a belső területekre. Sok esetben az alacsonyabb bérköltségek miatt ez még úgy is kifizetődő, hogy a szállítási költségek lényegesen megnőnek a kikötőktől való nagy távolság miatt. Peking és a helyi hatóságok általában igyekeznek elősegíteni ezt a tendenciát, mert az új munkaadóktól remélik az elmaradottabb területek felzárkóztatását. Ennek megfelelően az ország vezetése tudatosan próbálja javítani a szárazföldi régiókat a kikötőkkel összekötő közlekedési infrastruktúrát. Peking már közel egy évtizede elindította a Fejleszd a nyugati országrészt programot, elsősorban azért, hogy enyhítse a 600 milliós szegény paraszti népesség és a jobb módú városlakók közötti fenyegető szociális feszültséget.
A bérkövetelések mellett ugyanakkor a jüan árfolyamának várható erősödése is gondot okoz sok vállalatnak. Néhány napja a China Daily kínai napilap számolt be arról, hogy az országban működő textilipari üzemek fele tönkremehet, ha a nemzeti valuta további öt százalékot erősödik a dollárral szemben.
A Morgan Stanley várakozása szerint a jüan 10 százalékot erősödhet az elkövetkező 18 hónapban a lazább árfolyam-politikának köszönhetően. Ugyanakkor bonyolítja a képet, hogy a kínai fizetőeszköz dollárhoz kötöttsége miatt a jüan a zöldhasúval együtt mozog az euróval szemben. Ez pedig a közelmúltban kettős csapást jelentett a kínai exportőrök számára, tekintettel arra, hogy az euró dollárral szembeni gyengülését tetézte a jüannak a zöldhasúval szembeni erősödése.
Hosszabb távon ugyanakkor akár ügyes sakkhúzásnak is tekinthető a kínai fizetőeszköz árfolyamának elengedése. Miközben az erősebb jüan miatt eső importárakkal jól járhat a lakosság és ezzel a belső kereslet is, a dollártól történő részleges elszakadásnak köszönhetően Peking a jövőben kereskedelmi érdekeinek megfelelően választhatja meg, milyen fizetőeszközt vesz még bele a valutakosárba. Így például részben az euróhoz is köthetik a jüant, amely az uniós fizetőeszköz gyengélkedése miatt így akár eshet is a dollárral szemben – a liberalizáció ellenére. JK
Miután azonban az uniós valuta 15 százalékot esett a zöldhasúval – és így a jüannal – szemben az év eleje óta, a kínai cégek korábban 20 százalékos árelőnye elolvadt.
Miután azonban az uniós valuta 15 százalékot esett a zöldhasúval – és így a jüannal – szemben az év eleje óta, a kínai cégek korábban 20 százalékos árelőnye elolvadt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.