Csaknem biztos, hogy az idén nem jut többletpénz az egészségügynek a központi költségvetésből. Így azt kell beosztaniuk a gyógyítóknak, amit e célra megszavazott számukra a parlament. Ezért nemcsak az államtitkár, de a kórházak szakmai szervezetei is törik a fejüket: miből növelhetnék a nagyon is szűk gyógyítási büdzsét.
Akik jó gazda módjára bántak a rájuk bízott intézménynyel, már korábban rájöttek: akár 10 százalékos árcsökkentést is elérhetnek a beszállítóknál, ha összefognak és nagy tételben vásárolják a gyógyszert és kötszert. S mint tudjuk, a sok kicsi sokra megy: az összefogásból akár többmilliárdos megtakarítás is adódhat. Pénzt hozhat a konyhára a drága beavatkozások centrumokba terelése, a mainál racionálisabb intézményi szerkezet.
Egyelőre csak becslések keringenek a kórházi adósságról, s arról, hogy a biztos egészségügyi beszállítók hitelezőképessége fogytán van, és kénytelen-kelletlen „bedobják a törülközőt”. De akkor mi lesz a betegekkel? Hiteles adat tehát nincs. De lesz, mert a szaktárca napokon belül kötelezővé teszi az egységes szempontok szerinti adatszolgáltatást. Úgy tartja, csak a diagnózis felállítását követheti a terápia.
Ez tény. Ám nem nehéz elképzelni, hogyan lehet kijönni a gyógyítóknak a két évvel ezelőttivel megegyező pénzből.
Látjuk. S egyetérthetünk a kórházakkal: ha nem jut több pénz az ágazatba, úgy a kormánynak szűkíteni kell a közpénzen járó szolgáltatások körét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.