BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hosszú távra terveznek

Néhány órás magyarországi látogatása során Orbán Viktor miniszterelnökkel értékelte az ország helyzetét Jeffrey R. Immelt, a General Electric (GE) elnök-vezérigazgatója, majd a Világgazdaságnak nyilatkozott a csoport terveiről, a régió és benne hazánk szerepéről. A GE hosszú távra tervez Magyarországon, de az itteni üzleti környezet igazán a 80-as évek végén és a 90-es években volt vonzó. A GE húsz éve indította meg magyarországi beruházásait, ma az ország legnagyobb külföldi gépipari befektetője és a Budapest Bank tulajdonosa
2010.07.13., kedd 05:00

- Melyek azok a fő hatások, amelyek a GE-t érték a világgazdasági válság során, és hogyan reagált ezekre a világ legnagyobb ipari és szolgáltató konglomerátuma?

- Először is le kell szögeznem, a világ reálgazdasága számottevően jobb helyzetben van, mint sokan gondolják. Az ipari rendelések sorra érkeznek, és van kereslet a pénzügyi szolgáltatások iránt is. Igaz, a talpra állás gyorsasága szegmensenként és országonként eltérő ütemű. A válság elmúltával két olyan fő jellemzője lesz a világgazdaságnak, amelyek kibontakozása már korábban megkezdődött, de a folyamatok csak a recesszió időszakában gyorsultak fel. Az egyik, hogy a gazdasági súlypontok áttevődnek a fejlett világból a feltörekvő piacokra, például Afrikára, a Közel-Keletre, Dél-Amerikára és Indiára. A másik, hogy a kormányok, például Washington és Brüsszel egyre mélyebben avatkoznak be az üzleti élet folyamataiba. Pályám kezdetén ez nem volt jellemző. Mivel a GE-nek igen erős a szolgáltató üzletága, erősen hatott rá a válság. Ezen belül a pénzügyi tevékenységét jobban érintette a recesszió, az infrastruktúrát – energetika, olajipar, egészségügy, vízkezelés – tekintve azonban már kedvező a helyzet, a területek jól működnek.


- Várható-e hangsúlyeltolódás a csoporton belüli üzletágak között akár a válság miatt, akár mert esetleg egyes új területek előretörnek?

- Lényeges nem várható. A legnagyobb szegmensünknek továbbra is megmarad az infrastruktúra-technológiák fejlesztése és gyártása. További új lehetőségeket látunk például Oroszországban, Pakisztánban és Indiában, egyebek között a légiipar és az energia terén.


- Melyek a GE számára leginkább vonzó, új területek?

- A tiszta energiához kapcsolódó minden terület nagy fejlődés előtt áll, ideértve a nukleáris ipart és a hatékonyságjavító beruházásokat is. Az egészségügyi rendszerek átalakítása az egész világon óriási kihívást jelent. Itt cégünk technológiái segítségével a minőségen, a jobb hozzáférhetőségen és a szolgáltatások árán lehet javítani. Ugyanakkor a lehetőségek természetesen régiónként eltérők.


- Közvetlenül az energiapiac, tehát a termelés és az értékesítés nem vonzza a GE-t?

- Nem, megmaradunk az iparági berendezések, például a megújuló- és a hagyományos erőművi megoldások gyártójának, a szénhidrogén-feltárások szolgáltatójának. Ez éppen elég nekünk, főleg, hogy nagyon érdekes területről van szó, új technológiákon dolgozunk. Ezt szeretnénk folytatni, s továbbra is „csak” kiszolgálni a villamos-, a gáz- és az olajipari cégeket.


- Emeljünk ki néhány kisebb, de ígéretes piacot, például a villamosenergia-tárolást! Készül-e terjeszkedésre, beruházásra, felvásárlásra a GE ebben a szegmensben?

- Itt két technológiában vagyunk jelen, az egyik a lítiumionos megoldás, amelyet az elemgyártástól az autóakkumulátorig több termékben hasznosítunk, és az adott piacon világszerte erős a pozíciónk. A másik a villamos energia hosszú idejű tárolását célozza. (Például a napelemek, szélfarmok, erőművek, olaj- és gázkompresszor-állomások számára – a szerk.). Ezen üzletágakban már megtettük azokat a befektetéseket, amelyeket akartunk, s bár nyitottak vagyunk a lehetőségekre, most elsősorban az organikus fejlődésre összpontosítunk. Mindkét technológia drága, fontos tehát, hogy az eszközök előállítását hatékonyabbá, a termékeket olcsóbbá tegyük. E téren ez az előttünk álló legnagyobb kihívás.


- Az energiaszolgáltatásban Amerikában már kifejlődött, Európában kibontakozó piac az okos mérés, az okos hálózatok (smart metering, smart grid). Készül-e a GE európai, netán kelet-európai okosmérő-gyártásra?

- Valóban egyre nagyobbak vagyunk az okos mérők piacán, de az USA mellett már van gyártóhelyünk Kínában és Európában is. Úgy gondolom azonban, most ebben a szegmensben is az organikus növekedésen van a sor. Nagyon nagy lehetőségeket látok a GE számára.


- A médiapiacon kíván-e terjeszkedni az USA-n kívül a csoport?

- Az NBC Universal 49 százalékát épp most visszük be egy vegyes vállalatba, azonban jelentősebb beruházásra nem készülünk. Tudni kell, hogy a média nem túl globális iparág: más az amerikai tévéshow, más a németországi vagy éppen a magyarországi, mindegyiknek helyi jellege van. Kicsit nagyobbak a nemzetközi lehetőségek a filmipar számára.


- Az orosz gazdaság nagyon zárt, védett. Milyen eredményekről vagy tervekről tud e téren beszámolni a GE?

- Érdekes helyzet van kialakulóban, orosz részről új partnerségeket alakítanak ki, nyugati cégekkel. Néhány hete kezdeményeztük ott egy egészségügyi és egy energiaipari vegyes vállalat létrehozását, arra számítunk, az év végére megszületik mindkettő. Általában is azt gondoljuk, jó befektetéseink lesznek Oroszországban, de ezek nagyban függnek attól, mit akar az orosz kormány, milyen partnerségeket tart kívánatosnak.


- Kelet-Európában erős GE-érdekeltségek vannak, de milyennek tekinti térségünket mint piacot?

- Azért fektettünk be a régióban, mert jól képzett és erős az itteni munkaerő, jól működnek a magyarországi, lengyelországi, csehországi iparvállalataink és pénzügyi szolgáltatásaink is. Piacként azonban nagyon kicsik a térség országai. Vessük csak össze a 10 milliós Magyarországot az 1,4 milliárd lakosú Kínával, amelyhez képest még a magyarországinál sokkal nagyobb lélekszámú Lengyelország piaca is eltörpül. Talán valamikor együttműködőbb és ezáltal nagyobb lesz a kelet-európai piac, de a térségre a GE továbbra is elsősorban hosszú távú befektetőként tekint, az esetenkénti turbulenciák ellenére is.


- Befektetőként milyennek látja a régió üzleti környezetét?

- Néha jónak. Országonként más a helyzet. Magyarországon például a 80-as évek végén és a 90-es években volt a legjobb beruházni, az utóbbi években viszont nehezebbé váltak a körülmények. Lengyelországban nagyon hatékonyan működik az érdekeltségünk, Csehországban erős a pénzügyi tevékenységünk.


- Mit tanácsol a térség vállalatainak, amelyek többségükben kisebbek nyugati riválisaiknál, és a tőkeellátottságuk is rosszabb, de növekedni szeretnének?

- Mindenekelőtt azt javaslom, legyenek jó partnerek. Itt ugyanis kicsi a piac, ha tehát növekedni akarnak, például az USA-ban, Németországban, Franciaországban vagy éppen Kínában eladni, akkor nem elég a szakmai felkészültségük, a helyi ismeretük. Olyan cégekkel érdemes társulniuk, amelyek hozzásegítik őket a globalizálódáshoz. Ez érvényes a magyarországi vállalatokra is: hiába jók szakmailag, legtöbb esetben nincs gyakorlatuk a világméretű terjeszkedésben.


- Milyen évet vár 2010-re a GE csoport?

- Mint minden céget, minket is kedvezőtlenül érintett a válság, de összességében javulnak a mutatóink. A második negyedévet már kedvezőbb nyereségtermelő képesség és jobb készpénzállomány jellemezte, a kettő kombinációja alapján pedig derűlátók lehetünk. A világgazdaság kezd erőre kapni, igaz, egyes területeken vannak ingadozások, bizonytalanságok, de ez a megváltozott világgazdasági rendben természetes, ezzel együtt kell élnünk. Mint mondtam, Magyarországon hosszú távra tervezünk, már nagyon sok pénzt fektettünk itt be. Tehát nekünk is érdekünk, hogy az új magyar kormány sikeres legyen, hogy meg tudja valósítani a gazdaság élénkítését és a fejlesztését célzó terveit.

Cég: General Electric

A GE globális infrastrukturális, média- és pénzügyi szolgáltató cég, több mint 100 országban mintegy 300 ezer munkatársat foglalkoztat, ezen belül Közép-Európában 25 ezret. A Forbes indexe alapján tavaly a világ második legnagyobb vállalata volt (a JPMorgan után).

Piaci értéke 169,65 milliárd, árbevétele 156,78 milliárd, adózott eredménye 11,03 milliárd dollárt tett ki. 1989 végén jelent meg Magyarországon az akkor külföldi bankok tulajdonában levő Tungsram Rt. ellenőrzését biztosító részvénycsomag megszerzésével. Ma már mind az öt fő üzletágával jelen van nálunk. Tizenháromezer itteni munkatársával, több mint 1,1 milliárd dolláros befektetésével és 98 százalékos exportjával az ország legjelentősebb külföldi vállalataink egyike.

A műszaki infrastruktúra és az energia üzletágak három városban négy gyárat (repülőgép ipari, energetikai, egészségügyi, vízkezelési), egy térségi üzleti központot és két k+f részleget üzemeltetnek. Emellett Budapesten működik a GE világítótest üzletág, Európa, a Közel-Kelet és Afrika üzleti és globális k+f központja, mely Magyarország hat városában további hét üzemet működtet. A GE Energy és GE Aviation veresegyházi gyárai az idén tízévesek.



Piaci értéke 169,65 milliárd, árbevétele 156,78 milliárd, adózott eredménye 11,03 milliárd dollárt tett ki. 1989 végén jelent meg Magyarországon az akkor külföldi bankok tulajdonában levő Tungsram Rt. ellenőrzését biztosító részvénycsomag megszerzésével. Ma már mind az öt fő üzletágával jelen van nálunk. Tizenháromezer itteni munkatársával, több mint 1,1 milliárd dolláros befektetésével és 98 százalékos exportjával az ország legjelentősebb külföldi vállalataink egyike.

A műszaki infrastruktúra és az energia üzletágak három városban négy gyárat (repülőgép ipari, energetikai, egészségügyi, vízkezelési), egy térségi üzleti központot és két k+f részleget üzemeltetnek. Emellett Budapesten működik a GE világítótest üzletág, Európa, a Közel-Kelet és Afrika üzleti és globális k+f központja, mely Magyarország hat városában további hét üzemet működtet. A GE Energy és GE Aviation veresegyházi gyárai az idén tízévesek. Névjegy Jeffrey R. Immelt (54)

Az ohiói Cincinnatiben született. Közgazdaságtant és alkalmazott matematikát tanult a Harvardon, MBA-fokozata van.

A GE-nél 1982 óta dolgozik vezető beosztásokban. Az egészségügyi üzletág elnök-vezérigazgatója volt, mielőtt 2001-ben a GE egészének elnök-vezérigazgatójává nevezték ki.

Tagja a Business Councilnak, igazgatósági tag a Fednél. Feleségével, Andreával a GE Plasticsnál ismerkedett meg, egy lányuk van. Szívesen golfozik, korábban futballozott, kosárlabdázott.-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.