Kérdés, hogy bizalommal hihetjük-e, miszerint ez a napi károkat okozó perpatvar csak átmeneti, és a kormány őszintén teszi a szakavatott fülek számára azt az ígéretet, melyet már a parlamenti választások előtt is hallottunk, miszerint a következő politikai megmérettetés után most már tényleg az ország valós érdekét és biztonságát, illetve a nyilvánvaló szakmai kívánalmakat helyezi munkája előterébe a népszerűség hajhászása helyett. Mert eközben továbbra is tömkelegével hallhatunk olyan hamis megnyilatkozásokat, miszerint a nemzetközi szervezetek szakértői éppen csak azért távoztak, mert lejárt a kéthetes kiküldetésük, vagy kizárólag a jegybankelnök fizetésének csökkentése, a bankadó, vagy a korábbi kormány állítólagos hibái miatt kapták volna fel a vizet.
Ezzel szemben a nemzetközi szervezetek meglehetősen egyértelműen megüzenték, hogy miben találtak kifogást. Az Európai Bizottság szerint például ugyan a magyar gazdaság növekedési pályára állt, s a korábbi reformoknak köszönhetően költségvetésének deficitje az egyik legalacsonyabb az unióban, ám a hiány jövő évre vállalt további lefaragásának háttere egyelőre nem rajzolódik ki kellő mértékben. Magyarán a konfliktus nem a múltbeli eseményekből, hanem a jövőbeli elképzelésekből, azok hiányából vagy hibáiból fakadnak.
S legyünk őszinték, ha a kormány valóban felvetette a tárgyalások során, hogy a 2011-es hiányt valamivel 3 százalék feletti mértékűre szeretné feltornászni, az legfeljebb arról tanúskodik, hogy kevéssé ismeri a hatályos uniós szabályokat, illetve a bizottság és az egyes tagállamok gyakorlatát, s nem tájékozódott róla, hogy ilyen felvetésre Magyarországnak jogi lehetősége sincs. Na nem mintha érdekünk lenne egyébként tovább növelni az eladósodottságunkat, lassítani a külső adósságállományból fakadó kiszolgáltatottságunk csökkentését, pusztán azért, hogy politikusainknak ne kelljen például a közszféra intézményrendszerének az OECD átlagához képest mutatkozó túlköltéseit tovább faragnia, és ennek érdekében olykor olyan konfliktusokat vállalni, melyek nyertese nem az éppen kormányzó politikai erő, hanem az általa kormányzott ország.
A világnak küldött kódolt üzenetekből – melyek szakmai nyelvét politikusaink reményei szerint választóik talán nem értik meg – az olvasható ki, hogy ezen összefüggéseket maguk is pontosan ismerik és belátják. Szeptember végére, október elejére pedig – mire lezajlanak az önkormányzati választások – hajlandók lesznek a népszerűtlen, de az ország érdekeit szolgáló döntéseket meghozni. Ebből viszont az is következik, hogy addig várhatóan tart a jelenlegi kéretlen és szervezetlen cirkusz, ahol nemcsak a biztonsági háló hiánya kelt rossz érzést, hanem az is, hogy egyre inkább a közönséggel végeztetik el a veszélyes mutatványokat.
A szerző Magyarország volt pénzügyminisztere
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.