A különbség az, hogy akkor nem négyévnyi megszorítást követően kellett radikális beavatkozáshoz folyamodni (a Bokros-csomaghoz).
Most viszont a már eleve legyengült gazdaságot kellene egy jól irányzott lökéssel fenntartható növekedési pályára állítani, amit jócskán megnehezít, hogy sem a külső felvevőpiacok, sem a finanszírozási helyzet nem segít ebben.
A hitelszűke persze relatív, magánszemélyként most is viszonylag könnyen el lehet adósodni nálunk, annak ellenére is, hogy maga a globális válság a jelzáloghitelek felől indult. A vállalati szektor felől egyelőre a hitelfelvételi kedv sem akkora, mint korábban, de még mindig nehezen lehet céges szinten kölcsönhöz jutni. Rövid távon érthető a bankok hozzáállása: a jelzáloghiteleken jelenleg sokkal jobban lehet keresni. A bedőlések okozta veszteségek persze rontják a profitot, de az állami beavatkozásnak is köszönhetően ez több évre elnyújtva jelenhet majd meg a mérlegekben. Már látható, hogy a bankadó lesz a következő hivatkozási alap a kamatok magasan tartására.
Teljesen megváltozna a helyzet, ha csökkenne a gazdaság külső kiszolgáltatottsága. Talán túl sok nem is kellene ehhez, csak annyi, hogy az állam hagyja élni a gazdaságot. Az első lépések már megtörténtek, de az is elengedhetetlen, hogy később se dobja a fiskális politika a gyeplőt a lovak közé. A gazdasági növekedés már beindulóban van, és az többletforrásokat fog teremteni a büdzsé számára is. Sok múlik azon, hogyan használjuk fel a következő években az ebből keletkező többletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.