A válasz nem egyértelmű. A keynesiánusok azzal riogatnak, hogy a túl korai takarékosság megfojtja az épp csak beindult növekedést. A munkanélküliség szintje továbbra is magas, a kibocsátás a potenciális alatt van, a magánkereslet gyenge, a jegybanki kamatok pedig nulla körüli szinten állnak, így szerintük kizárólag az expanzív fiskális politikával lehet elkerülni a stagnálást és a deflációt.
A megszorítások hívei szerint a vállalatok nem a gyenge kereslet miatt nem ruházzák be pénzüket, hanem bizonytalanok a jövőt illetően. Ha a kormányok elkötelezettnek mutatkoznak az adósságproblémák kezelésében, nő a bizalom és csökken a kockázat. A deficitcsökkentés – ha az a kiadások lefaragása útján megy végbe, és szerkezeti reformokkal egészül ki – már rövid távon is ösztönözheti a növekedést – mutatta ki például Alberto Alesina professzor.
Vannak már gyakorlati tapasztalatok is. Magyar szempontból például optimizmusra adhat okot, ami a legfőbb exportpiacunkon történik: a német gazdaság ugyanis a másokénál jóval fegyelmezettebb költségvetési politika ellenére is szárnyal. Ennek okai persze sokrétűek, ráadásul mások problémái – akár kereskedelmi, akár finanszírozási úton – Németországra is visszahullhatnak. Sikeréből azonban nemcsak hasznot húzni, hanem tanulni is érdemes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.