Úgy gondolom, egyetlen javaslat célszerűsége vonható kétségbe, mely szerint készfizető kezesség is elfogadható lesz pályázati biztosítékként a kis- és középvállalkozások esetében. Értelmezésem szerint itt arról van szó, hogy a pályázati biztosítékok – az eddigi ingatlan-jelzálogjog, bankgarancia, illetve garanciaszervezet kezességvállalása – helyett a kkv ügyvezetője vagy tulajdonosa vállalna kezességet a társaság fizetési kötelezettségéért abban az esetben, ha a támogatást elnyert cég nem teljesíti a vállalt feltételeket. Az ügyvezető vagy a tulajdonos fizetőképességének ismerete hiányában bizonytalanná válik a kezesség későbbi érvényesítése. A biztos pénzügyi háttérrel rendelkező bankok, garanciaszervezetek garanciáját nem lenne szabad egyenértékűnek venni bizonytalan fizetőképességű kezesek kezességvállalásával. Ráadásul a bankok és garanciaszervezetek garanciájuk kiadása előtt azt is megvizsgálják, hogy a tervezett projekt megvalósításához rendelkezésre áll-e a teljes finanszírozás, mellyel egy olyan, a támogatás megfelelő felhasználását biztosító funkciót is ellátnak, amelyet a pályázati rendszert működtető közreműködő szervezetek nem végeznek, és jellegükből adódóan nem is végezhetnek.
A kkv-k finanszírozását szélesítő új hitelkonstrukciók a Széchenyi-kártya program keretében lesznek elérhetők a vállalkozások számára. Az eddigi, 25 millió forintban maximált hitel fő problémája az egyéves lejárat volt. A vállalkozások számára kedvező, hogy a finanszírozás immár hároméves futamidőre is igényelhető. A tízéves futamidejű és legfeljebb 50 millió forint értékű beruházási hitel is jelentős segítség, főként az egy-két éves türelmi idő mellett, mely ily módon lehetővé teszi, hogy a vállalkozások a már megvalósított beruházás által megtermelt eredményből fizessék vissza az igénybe vett finanszírozást.
A 2011-ben induló, hasonlóképpen 50 millió forintban maximált értékű önerőhitel a vissza nem térítendő EU-s támogatásból megvalósuló fejlesztések önerejének biztosításához nyújt segítséget a kkv-k számára. Ugyanakkor a hiteltermékek kereskedelmi bankoknál és takarékszövetkezeteknél igényelhetők, amelyek saját forrásaikból finanszírozzák a hiteleket, még ha annak egy részére garanciát is vállal a Hitelgarancia Zrt. Ezért az igényléseket saját kockázatkezelési és kockázatvállalási szabályaik szerint bírálják majd el, azaz a vállalkozások nem automatikusan jutnak hozzá a hitelhez. Az új konstrukciók versenyezni fognak a bankok már jelenleg is meglévő hiteltermékeivel, köztük a Magyar Fejlesztési Bank által refinanszírozott, kedvezményes kkv-hitelekkel, amelyek kedvezőbb kondíciókkal vehetők igénybe.
A szerző a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.