A táborlakók ideiglenes kalyibákban, jobb esetben lestrapált lakókocsikban rendezkedtek be, városról városra vándorolva Franciaországban. A román külügyminiszter az unión belüli szabad költözés jogát reklamálja.
Két éve Olaszországból utasítottak ki tömegesen cigány embereket, de hasonló ügyek vannak folyamatban Németországban, Belgiumban is. Párizsban még Románia jövő évre tervezett schengeni csatlakozása megvétózásának gondolata is felmerült.
Sarkozy francia elnök igyekezett az unió támogatását is elnyerni az akcióhoz, ahonnan nem kapott egyértelmű választ. Nyilvánvaló, hogy az EU-nak ilyen kényes ügyben, amelyben ráadásul tagországok – jelesül Franciaország, illetve Románia és Bulgária – ellenérdekelt felek, aligha telik többre, mint egy kegyes nyilatkozatra, belügynek minősítve a kérdést, megtoldva egy óhajjal, hogy Párizs tartsa be az uniós jogot.
A kemény fellépések, illetve a jogvédői nyilatkozatok azonban mit sem változtatnak a romák sanyarú helyzetén.
Változás csak akkor lehet, ha a tagországok, illetve az unió megtalálja a hatékony eszközöket a romák társadalmi beilleszkedésének elősegítésére. Csak ez szüntetheti meg végérvényesen a nyomor táborait, ráadásul mindenfajta erőszak nélkül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.