A probléma egyik gyökere az elnevezésben rejlik: a nem konvencionális elnevezés túlzottan átfogó, mivel nagyon sokféle, a hagyományos földgázétól eltérő összetételű, geológiai adottságú vagy speciális kitermelési technológiát igénylő „gáztípust” takar. Ráadásul angol nyelvterületről származó jövevényszavakat használ a szakzsargon, úgymint „shale gas” (az egyik legáltalánosabban elterjedt kifejezés, palagáznak is fordítják), „tight sands” (homokrétegekben lévő földgáz), vagy „tight gas” (egyéb kőzettípusokban lévő gáz). Eklatáns példa a zűrzavarra, hogy a makói gázkincset szinte mindenki palagáznak hívja, miközben sokkal közelebb áll hozzá a márgagáz elnevezés, mely jobban kifejezi a hazai földgáz geológiai jellegét. Mégis, a diskurzusok során nemes egyszerűséggel shale gasnek hívják a szakmai szereplők is, mely inkább tekinthető az egyszerűbb megértésre való törekvésnek, semmint esetleges nyelvi trehányságnak, és talán elfogadható a hazai használata is. Ha történetesen amerikai ismerőseinknek szeretnénk elmagyarázni, mi is rejlik Makó alatt, lehet, hogy így könnyebb dolgunk lesz.
Ám a szóbűvölésnél sokkal lényegesebb kérdés, hogy mi is az a shale gas. A klasszikus magyarázat az ementáli és a trappista sajt hasonlata: a hagyományos földgázlelőhelyek esetében a gáz olyan „buborékokban” helyezkedik el, mint az ementáliban, míg a nem hagyományos földgáz úgy, ahogyan a szabad szemmel nem látható mikrobuborékok a trappista sajtban. Aki vizuális alkat, annak esetleg ennyi magyarázat is elegendő, ám ha többet szeretnénk tudni, azt a legegyszerűbben a két „gáztípus” különbségeivel és hasonlóságaival lehet szemléltetni. A shale-lelőhelyek legalább annyira feltérképezetlenek jelen állás szerint, mint amennyire ismertek előttünk a hagyományos földgázmezők, mivel utóbbiakból már alig-alig fedeznek fel újakat. Míg a hagyományos lelőhelyek esetében kevés fúrt kútból is ki lehet termelni a földgázt, addig a shale esetében kulcsfontosságú a rendkívül magas kútszám (például az USA-ban több mint tízezer). Ameddig a shale-lelőhelyek decentralizáltak és könnyedén rákapcsolható a belőlük folyó termelés a helyi gázhálózatokra, addig a hagyományos gázmezők általában messze fekszenek a felvevőpiacoktól, ezt – többek közt – sok ezer kilométernyi csővezetékkel hidalják át. A két „gáztípus” azonban alig különbözik összetételében (ezért is az idézőjel), azaz a shale gas nagyjából ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint hagyományos társa. Mégis, a legfontosabb egyezés az, hogy jelenleg a shale-forrásokból kinyerhető földgáz mennyisége majdnem akkora, mint amennyit eddig összesen kitermelt és elégetett az emberiség hagyományos gázból.
Miután részben ismert a mélyben rejlő gáz elhelyezkedése és tulajdonságai, a shale-termelés egyik sarokpontja, a kitermelési technológia válik igazán érdekessé. Ami forradalmasította az egész szénhidrogén-bányászatot, az a horizontális (vízszintes) fúrástechnológia kifejlesztése. Itt először egy hagyományos vertikális (függőleges) kutat fúrnak, lent a mélyben „elkanyarodnak” a fúrófejjel, és több tucat, csillagalakzatban szétnyíló horizontális kutat készítenek. Ezek után a vízszintes kutakban repesztéseket végeznek (nagyrészt hidraulikusan, de lehet robbantással is), így a repedésekből felszabaduló gáz már kitermelhető. Ezzel a technológiával egyrészt mérsékelni lehet a rendkívül magas kútszámot, így kisebbítve az ökológiai lábnyomot, másrészt lényegesen gazdaságosabban érhetők el azok a kőzetrétegek, amelyek az értékes gázt rejtik.
Így érthetővé válik, hogy a hagyományos kitermeléssel szemben, ahol – leegyszerűsítve – fúrnak pár tucat kutat, majd évtizedekig nyerik belőlük ki a földgázt, a shale-kitermelés lényege az, hogy a fúrások és a repesztések a nap minden órájában és a hét minden napján folynak, mert így növelhető a gázhozam, és – érdekes módon – így csökkenthetők a költségek is. Ezt a metódust hívja az amerikai szakzsargon „gas factory”-nak, melynek magyar megfelelője (gázgyár) teljesen mást jelent, mint amit az angol kifejezés takar (hogy újfent érzékelhető legyen a nyelvi adaptáció nehézsége).
Ám az egyik, ha nem legfontosabb tulajdonsága a shale gasnek, hogy állandóan más helyzet elé állítja a kutatókat és a kitermelőket. A szakmai nyelv ezt úgy hívja, hogy „shale = shale = shale”, azaz hiába válik be egy technológia például a Barnett-shale-en (az egyik legfontosabb amerikai lelőhely), az egyáltalán nem biztos, hogy száz százalékban adaptálható akár egy szomszédos termelési helyszínen is. Ennek oka, hogy a földkéreg geológiailag legalább annyira változatos, mint az ember génállománya, így Magyarországra hiába hozták el a bevált amerikai technológiát, az itthoni körülmények között nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Makón ugyanakkor több, amolyan „miniforradalmat” hozó felfedezést tettek, melyek szakmai szemmel rendkívül érdekes tereppé teszik a magyar gázkutatást, ám befektetői szemmel igencsak költséges mulatságnak tűnnek. Pedig az USA-ban hasonlóan rögös úton vált a shale-kitermelés egy piacot és politikát is átformáló tényezővé, mely már Washingtonban is érezteti a hatását a közel-keleti olajimportról való lecsatlakozás esetleges jövőképében. Európa számára a következő évtizedekben pedig kézzelfogható alternatívát is jelenthet az orosz gázimporttól való függetlenedésre. Nemhiába figyeli Oroszország aggodalmasan Varsó e témakörben tapasztalható eltökéltségét. Ami jól mutatja, hogy már nem csak az amerikai kontinensen számolnak a shale gasszel.
A szerző a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.