Bár a pénzügyi szolgáltatók különadója tényleg érzékenyen érinti a bankokat, és az időzítését tekintve sem jöhetett volna rosszabb időpontban, a nagy hazai szereplők azonnali kivonulásáról szóló feltételezések finoman szólva erősnek tűnnek. A hét-nyolc legnagyobb bank ugyanis vagy magyar székhelyű (mint az OTP Bank és az FHB), vagy pedig osztrák, olasz, vagy más nagy európai bankcsoport leányaként van jelen. Vagyis a tulajdonosának semmi érdeke nem fűződik ahhoz, hogy felszámolja érdekeltségét a kicsi, de a régióban meghatározó szerepet játszó magyar piacon.
Ezzel együtt tény, hogy ezek az érvek csak rövid távon igazak. Ha ugyanis a mindenkori kormányzat folyamatosan olyan intézkedéseket hoz, amely tartósan megnehezíti a pénzügyi szolgáltatói csoportok működését – egyszerűbben: lehetetlenné teszi a rentábilis üzemet –, annak óhatatlanul az a következménye, hogy a helyi piacon érdekelt bankok olyan országok felé kezdenek fordulni, ahol a befektetett tőke megtérülésére jóval több az esély, itthon pedig leesik az aktivitás. Márpedig a helyzet most pont ebbe az irányba mutat: a gazdasági válság és az extra sarc miatt már az idén egy sor nagy, a működését tekintve egészséges bank is veszteségessé válik Magyarországon.
A mostani nyilatkozatok, kiszivárogtatások tehát – ha a szereplők kivonulását nem is jelzik előre – mindenképpen finom, de határozott figyelmeztetéseknek tűnnek. Olyanoknak, amelyekre feltétlen érdemes odafigyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.