BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi pillanat

Történelmi pillanatként tekint Peking Brüsszelbe delegált uniós nagykövete a holnaputáni EU– kínai csúcstalálkozóra.
2010.10.04., hétfő 05:00

A diplomata erről szóló írása valóságos tirádában fejti ki, milyen erős alapokon áll az együttműködés Európa és Kína között, és elismerően szól az EU globális szerepének növekedéséről a liszszaboni szerződésnek köszönhetően.

A kínai diplomácia udvariassági köre azonban aligha feledtetheti, hogy Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke, illetve a többi uniós vezető nem lesz könnyű helyzetben, amikor érdemi kérdésekről kell majd tárgyalnia Brüsszelben Ven Csia-pao miniszterelnökkel.

Az EU ugyanis továbbra sem képes egységes Kína-politika felmutatására. Az egyes tagállamok alapvetően külön-külön alakítják Pekinghez fűződő viszonyukat, ez azt jelenti, hogy némelyikük az emberi jogok számonkérésére fekteti a hangsúlyt, mások pedig inkább a sokat ígérő gazdasági kapcsolatokra koncentrálnak.
Abból a szempontból azonban valóban történelmi lehet a találkozó, hogy az EU és Kína közötti hatalmi viszonyok gyökeres megváltozását érzékeltetheti. Peking szinte már atyáskodó aggodalommal beszél az európai növekedés gyengélkedéséről, illetve a hitelválság miatt gondokkal küszködő tagállamokról, különös tekintettel a kínai tőkére ácsingózó Görögországra. Úgy tűnik, hogy Kínának három szempontból fontos partner Európa: mint felvevőpiac, mint megkaparintható szakismeretek forrása és mint kellemes turistacélpont.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.