Észak-Korea folyamatosan „háborús helyzet” kialakulásával fenyegetőzött múlt héten a vasárnap a Sárga-tengeren megkezdett közös amerikai–dél-koreai hadgyakorlat miatt. Szöulban ezzel szemben a kormány gyengesége váltott ki tiltakozást az északi agresszió kapcsán, és a hadsereg lassúnak tartott reagálása miatt immár új védelmi minisztere is van Dél-Koreának Kim Kvan Dzsin személyében.
A két Korea közötti konfliktusban szokás szerint az az igazán érdekes világpolitikai szempontból, hogy milyen hatása van a nagyhatalmak viselkedésére. A Phenjant kimondva-kimondatlanul támogató Kína például „elfelejtette” elítélni a keddi tüzérségi támadást, miközben nyugalomra szólította fel a szemben álló feleket. Emellett Peking azt sem mulasztotta el, hogy pénteken újfent tiltakozzon a készülő amerikai–dél-koreai tengeri hadgyakorlat ellen.
A globális hatalmi erőviszonyok átrendeződése közepette akár még kapóra is jöhet a konfliktus a gazdaságilag mind jobban megerősödő Kínának. A kialakult helyzet révén „hazai vizeken” nyílhat rá alkalma a pekingi vezetésnek, hogy egy konkrét biztonságpolitikai válsághelyzetben mérje fel, meddig hajlandó elmenni a katonai téren egyelőre még domináns Egyesült Államok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.