Először is, a magyar tőkepiacokon is tapasztalható optimizmus javarészt annak a pluszlikviditásnak köszönhető, amelyet a Federal Reserve pumpál az amerikai gazdaságba az újabb recesszió megelőzésére. Ez eszközbuborékokat fúj a feltörekvő országokban, amelyek természete, hogy előbb-utóbb kipukkannak. Ráadásul, ha a mostani uniós viták nyomán ismét felerősödnek az európai szuverén adósságok körüli aggodalmak, annak mi is kárvallottjai lehetünk.
Talán még ennél is nagyobb probléma azonban az a mód, ahogy a kormány betömni igyekszik az örökölt és az újonnan ütött költségvetési lyukakat a hiánycélok teljesítéséhez. A nyugdíjjárulékok esetében például nem önmagában az állami pillér erősítése a baj, hiszen annak működtetése olcsóbb lehet, hanem az egyéni számlák rendszerének felszámolása, a fenntarthatósági szempontok semmibevétele, az önkényesen kisajátított megtakarítások felélése folyó célokra.
A szektorális különadók ugyancsak ideiglenes megoldást jelentenek, ráadásul rontják a növekedési kilátásokat. A költségvetés bajait tartósan orvosolni képes kiadási lépéseknek viszont továbbra is csak halvány jelei mutatkoznak.
Úgy tűnik, a magyar gazdaságpolitika – mint oly sokszor már – ezúttal is a könnyebbnek tűnő megoldásokat részesíti előnyben. A kijózanodás pedig ugyanolyan keserves lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.