Most azonban két irányból is támadást mértek minden euroszkeptikusra: Joschka Fischer volt német külügyminiszter a politikai unió témáját melegítette fel egy múlt heti vitafórumon, miközben José Manuel Barroso bizottsági elnök útjára indította a gazdasági integrációt – és minden ezzel kapcsolatos megszólalásában hozzátette: „mert a piac is ezt akarja”.
Brüsszelben azonban tökéletesen tisztában vannak azzal: válságok idején a polgárok kevésbé szeretik az uniót.
Sőt, ha ez nem lenne elég, politikusaik még egy lapáttal rátesznek erre. Elég csak arra a brit–francia–német levélre gondolni, amely a tagországi befizetések befagyasztását irányozza elő 2020-ig. Vagy arra, hogy az elmúlt években a közvetlen válságkezelésen túl mintha semmi látványos nem történt volna az unióban.
Provokál vajon az EU? Vagy úgy döntöttek, minden mindegy, hiszen az unió megítélése annyira rossz, hogy tulajdonképpen az elmúlt évek stagnálása után végre lehetne csinálni valamit, mi-előtt a fejükre dől az egész jól kiépített rendszer?
Barroso talán elhivatott, talán csak elkeseredett, de még az is lehet, új tervei működni fognak. De akkor a jövőben jóval több pénzt kell költeni az EU megszerettetésére is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.