BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Új Széchenyi Terv

ÚSZT - Egy gyengébb cég is könnyen kaphat sok milliót

A megkérdezett piaci szereplők körében a pályázati lehetőségek közzététele után változatlanul tartják magukat azok a remények, amelyek szerint az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) impulzust ad a gazdaság, a kis- és középvállalkozói szektor fellendüléséhez.
2011.01.21., péntek 05:00

Előbb jön a munka
Essősy Zsombor
A Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója
„Beszélhetnénk az új pályázati kiírásokban megvalósult – illetve a várakozások szerint megvalósuló – változásokról, az egyszerűsödő eljárásrendről vagy a gyorsabb, ügyfélközpontú kiszolgálásról. Ezek is fontosak, de sokkal lényegesebb, hogy az elbírálás szempontjai változzanak, és tükrözzék az ország stratégiai érdekeit. A válságspirálból csak úgy kerülhet ki a gazdaság, ha sikerül beindítani a pozitív folyamatokat. Az új kezdetekhez impulzust ad a konkrét kitörési pontokat is kijelölő Új Széchenyi-terv. Ugyanakkor a működőképes, innovatív üzleti modelleket nekünk, a piac szereplőinek kell – komoly erőfeszítések, akár kemény leckék árán – kidolgoznunk. Az út elején vagyunk, s bizony a szótár az egyetlen hely, ahol az eredmény megelőzi a munkát.”

Kockázatos előrelépés
Körmendy Zsófia
A 4 Tender Hungary Kft. ügyvezető igazgatója
„Az ÚSZT pályázatainál komoly előrelépés, hogy előtérbe helyezi a kkv-szektort, a korábbinál több automatikus bírálatú kiírás lesz, és a bírálati rendszer is egyszerűsödhet. A pályázatokban előírt létszámtartási kötelezettség célja jó, de kérdéses, hogy a cégek mennyire lesznek hajlandók és képesek bevállalni. Ez az előírás nagy visszatartó erő lehet, választhatóvá kellett volna tenni a kötelezettségvállalási formákat (például létszámtartás vagy árbevétel-növekedés, vagy adózás előtti eredmény növelése stb.). Könnyebb lesz pályázni, de ez veszélyeket is jelent. Egy gyenge gazdálkodási mutatókkal rendelkező cég is könnyen kaphat sok milliót, de ha csődbe menne, akkor az állam futhat a pénze után. Keményebb feltételekkel ez a kockázat csökkenthető.”

Gyors felpörgés kell
Maróczi Imre
A Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének (Pátosz) az elnöke
„A Pátosz megkezdte a pályázatok szakmai értékelését. Az már látszik, hogy a vállalkozásokat első lépcsőben a január 31-ig tartó egyeztetésen keresztül szólították meg. Fontos, hogy a kiírástervezetekről minél több kkv mondja el a véleményét, így is segítsünk a pályázók számára életszerű, gyorsan elkészíthető pályázatok kialakításában. A Pátosz is ezt fogja tenni, hogy a kiírások egyszerűek, érthetők, könnyen adminisztrálhatók legyenek. Mindenkinek – a kiírónak, pályázóknak, pályázatíróknak is – az az érdeke, hogy gyorsan felpörögjön a lelassult pályázati rendszer, és a friss EU-forrás villámgyorsan bezúduljon a gazdaságba. A fejlesztéshez a cégeknek piacra van szükségük, ebben a hazai kkv-nak még kedvezőbb közbeszerzési törvény is segíthetne.”

A puding próbája
Nagy Sándor Gyula
A Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa
„A változások előremutatóak, ám a puding próbája az evés. Az ÚSZT egy alapos és átfogó fejlesztési program, alkalmas arra, hogy a 2014-től induló EU-s kohéziós politika magyar alapdokumentuma legyen. Mindenképpen pozitív, hogy konkrét célokra összpontosít, és azokhoz próbálja rendelni a még meglévő uniós forrásokat, de 2013-ig nem szakadhat el teljesen az Új Magyarország fejlesztési tervtől, mivel ez az az Európai Bizottság által elfogadott program, melynek keretében a támogatási rendszernek működnie kell. Tetszik az egyszerű és pályázóbarát automatikus pályázatok újbóli kiírása. A probléma azonban eddig sem a kiírások bonyolultsága, hanem a teljesítés ellenőrzése és a fedezet nélkül kérhető előleg lehetősége volt. Erre a mostani kiírásokban szerencsére már nincs lehetőség.”

Koncentrált forráskezelés
Polgárné Májer Ildikó
A ValDeal Innovációs Zrt. elnök-vezérigazgatója
„Óriási szükség volt arra, hogy végre koncentrált legyen az erőforrások kezelése. Ezzel kecsegtet most az ÚSZT, s a hivatalos start után is csak remélni lehet, hogy jó célra használják fel. Aki pályázik, az nagy felelősséget és kockázatot vállal. A politikusok, tervezők, kiírók hajlamosak a támogatás bűvöletében élni. Aminek nagyon örülök: végre a kkv-szektor, az innováció és a versenyképesség kerül a figyelem középpontjába, az ígéret szerint átlátható módon. Sok függ attól, hogy miként, mennyire következetesen hajtják végre a tervet, hogyan érvényesül az intézményi rendezettség és szakmai tudás az új rendszerben, mert bár szép lehet az elmélet, minden a gyakorlatban dől el. Az ezzel kapcsolatos garanciákat illetően még sokakban vannak kétségek.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.