Semmi sem az, aminek látszik – nagyjából így summázhatók azok a hírek, amelyek a magyar államháztartásról érkeznek mostanában. A nemzetgazdasági tárca és a jegybank adataiból kiderült például, hogy az önkormányzati szektor tavaly a tervezettnél magasabb hiányt produkálhatott, ezért a 2010-es eredményszemléletű hiány is nagy valószínűséggel nagyobb lesz néhány tizedponttal a célnál (csakúgy, mint a 2009-es volt). A települések gazdálkodásáért legfeljebb közvetve felelős a kormány, sőt, még információja is csak jókora késéssel van róla, így ez a kockázat mindig benne van a rendszerben.
Ami sokkal kínosabb ennél, az az Index információja az elmúlt napokban bejelentett 250 milliárd forintos stabilitási alapról. A lap szerint ugyanis nem a jövő bizonytalansága miatt volt arra szükség, hanem a rossz tervezés miatt. A tét pedig a túlzottdeficit-eljárás miatti szankciók elkerülése. Ebből viszont az is következik, hogy a sebtében elfogadott zárolás valójában egy fűnyíróelvű megszorítás, amellyel az idén talán el lehet kerülni a nagyobb bajt, de jövőre újra jelentkezhetnek a problémák (ennyit az önfinanszírozó adócsökkentés mítoszáról).
Innentől kezdve a márciusra csúszott reformcsomag tétje még nagyobb, hiszen valójában még nagyobb összegről kell szólnia, mint az előzetesen kilátásba helyezett 600-800 milliárd forint. Ha abban nem sikerül hihető tervekkel előállni arról, hogy a költségvetés finanszírozási igénye tartósan alacsony marad (ez egyébként a tavalyi második fél évre jellemző volt), akkor az utóbbi hetek kedvező piaci megítélése gyorsan megfordulhat. Ez pedig milliárdos terheket rakhat az államháztartásra és a lakosságra egyaránt.
Az idő szorít, a tét óriási. Most látszik igazán, mennyivel okosabb lett volna az elmúlt hónapokat érdemi munkával tölteni a látszatmegoldások és az átláthatóság csökkentése helyett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.