Visszamenőleges hatályú jogalkotás nem lehetséges – szögezte le a Népszabadságnak Szájer József. A lap az iránt érdeklődött nála, hogyan kell értelmezni azt, hogy a Fidesz megvizsgálja a jogi felelősségét is azoknak, akik az állam eladósodását okozták. Az Európai Parlament képviselője persze aligha adhatott más választ erre a kérdésre, mi azonban láthattunk már ilyen jogi kuriózumot az elmúlt hónapokból, gondoljunk csak a végkielégítések visszamenőleges megadóztatására, a különadók kivetésére vagy legutóbb a semmisségi törvényre.
A korábbi bűnök feltárásán túl a jövőt illetően is eltökéltnek tűnik a kormánypárt. A hétfőn a parlament elé beterjesztett alkotmányjavaslat a bruttó hazai termék felében korlátozná az államadósság mértékét, a mindenkori költségvetés elkészítését pedig ennek a célnak vetné alá.
Az, hogy az adósság kérdése így előtérbe került, mindenképpen üdvözlendő. Az örömöt azonban néhány dolog beárnyékolja. Például, hogy létezik most is közpénzügyi törvényünk, csak a betartatását figyelő Költségvetési Tanácsot épp ez a parlament nullázta le. Talán azért, mert felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány intézkedései legfeljebb rövid távon képesek leszorítani a költségvetési hiányt és az adósságot. Az államháztartás mostani problémái ugyancsak megerősítik, hogy égető szükség van a fiskális fordulatra. A múlt és a jövő mellett a jelenben is akad még némi teendő…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.