BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
válságadó

Előre a termelő kapitalizmus útján! Vagy hátra?

Nem csak Magyarországon van vita arról, vajon a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést melyik ágazat fejlesztése szolgálja leginkább.
2011.04.28., csütörtök 07:00

„A világgazdaság új irányba fordult: a termelő kapitalizmusnak van jövője, a spekulatív kapitalizmus leáldozóban van” – mondta Orbán Viktor tavaly júniusban, amikor a parlament előtt ismertette 29 pontos gazdasági akciótervét.

A miniszterelnök úgy vélte, Magyarország akkor lehet sikeres, ha a termelő kapitalizmusra koncentrál, mert csak az tud egymillió új munkahelyet teremteni. Mondatai összecsengtek a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökének pár héttel korábban elhangzott szavaival. Demján Sándor a Fidesz elnöke által kezdeményezett gazdasági konzultáción hangsúlyozta, hogy „a társadalomnak a termelésre kell fókuszálnia, tisztelve a fizikai munkát, mert jelenleg a szellemi foglalkoztatás van fölényben”.

Hogy a miniszterelnök komolyan gondolta kijelentését, azt az azóta eltelt hónapok kormányzati intézkedései és tervei igazolják. A kormány megalakulása után nem sokat kellett várni a pénzügyi szektorra kivetett különadóra, amellyel egyrészt a költségvetés lyukait igyekezett befoltozni, másrészt – összhangban a meghirdetett gazdaságfilozófiával – nagyobb közteherviselésre kényszeríteni a korábban „extraprofitra” szert tevő bankszektort. Hasonló szempontok vezérelték később a távközlési, kiskereskedelmi és energiacégekre kivetett különadókkal. Esetükben a pénzügyi spekuláció helyett már más okokkal indokolta a pluszteher kivetését a kormány, a köztudatban azonban egyszerűen csak a multik megleckéztetéseként csapódott le az akció.

Pedig legkésőbb az Audi és a General Motors autóipari beruházásaihoz nyújtott, viszonylag bőkezű állami támogatások bejelentésekor bárki számára nyilvánvalóvá válhatott, hogy a multik nem általában jelentenek szálkát a kormány szemében, ha egyáltalán. Sokkal inkább Orbán akciótervének gyakorlati megvalósulásáról lehet beszélni. Azok a feldolgozóipari óriásvállalatok, amelyek gyártókapacitásaik idetelepítésével nemcsak munkahelyeket teremtenek, de növelik Magyarország áruexportját is, a támogatandó tevékenységűek közé tartoznak. Ezek megnyerésére ráadásul bele is kell az államnak nyúlni a zsebébe, hiszen többen versenyeznek a kegyeikért, és viszonylag könnyen tovább is állhatnak. Az itt megtelepedett külföldi szolgáltatók viszont – a kormány reményei szerint – aligha hagyják itt piacukat amiatt, hogy most átmenetileg több adót kell fizetniük.

Ez a fajta szemlélet nem csak Magyarországon népszerű. A nálunk fejlettebb országokban is sokan adnák vissza a feldolgozóipar régi fényét. Sőt, akadémiai körökben is akadnak szószólóik, ahogy a The Economist felhívta rá a figyelmet. Michael Spence és Sandile Hlatshwayo a Council of Foreign Relations számára írt tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy Amerikának közpénzekből kellene támogatni a munkahelyteremtést azokban az ágazatokban, amelyek termékei külkereskedelmi forgalomba kerülnek (tradeables). Ez döntően a feldolgozóipart jelenti, noha egyes szolgáltatások is idetartoznak.

Kimutatták, hogy az Egyesült Államokban 1990 és 2008 között teremtett nettó 27,3 millió munkahely szinte mindegyike a külkereskedelembe nem kerülő szektorokban – oktatás, egészségügy, kiskereskedelem, kormányzati szolgáltatások – jött létre. Ez persze természetes folyamat, hiszen a technológiai változások és a globalizáció miatt a termelési lánc alacsonyabb hozzáadott értékű elemei a fejlett gazdaságokból az olcsó munkaerejű fejlődő országokba vándorolnak. A kutatók azért kongatták meg mégis a vészharangot, mert szerintük a kiköltekezett kormányok és fogyasztók kereslete a jövőben csökken a külkereskedelembe nem kerülő szektorok szolgáltatásai iránt, így a munkahelyek is veszélybe kerülhetnek.

Kérdés, hogy ellen kell-e állni ezeknek a komparatív előnyökből adódó trendeknek. A Világkereskedelmi Szervezet legutóbbi adataiból például kitűnik, hogy a szolgáltatások is egyre nagyobb szerepet töltenek be a nemzetközi kereskedelemben (VG, 2011. április 13.). Ráadásul a feltörekvő gazdaságok megerősödésével még nagyobb kereslet mutatkozhat irántuk. És ez nem csak a fejlett technológiát és szaktudást feltételező, például pénzügyi szolgáltatásokat jelenti: Magyarországon a turizmus adja az ilyen export javát.

A képet árnyalja, hogy Orbán és Demján nyilván nem csak az exportra termelő gyártószalagok mellett álló ipari munkásokra gondolt a „termelő kapitalizmus”, illetve a „fizikai munka” preferálásakor. Abba ugyanis beleférhet a mezőgazdaság által felszívott vidéki munkaerő, az építőipari dolgozók vagy épp a közmunkások várhatóan felduzzadó serege is. És persze van ebben ráció: miközben bizonyos területeken a túlképzés okoz gondot, hatalmas, képzetlen tömegeket kellene egyszerűbb munkához vagy szakképzéshez segíteni. Ezt orvosolnák a kormány oktatási reformjavaslatai is.

Hiba lenne azonban átesni a ló túlsó oldalára, és lebecsülni a szolgáltatások, a szellemi foglalkozások munkahelyteremtő – vagy épp -megtartó – képességét. A magyar gazdaság egyelőre félúton van az olcsó bérű fejlődő országok és a magas hozzáadott értéket előállító, posztindusztriális gazdaságok között. Az irány azonban eléggé egyértelmű. Ezt pedig még a kétségkívül nyomós rövid távú szempontok ellenére sem kellene elfeledni.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.