George Popijac gazdasági miniszter szerint a lépés – ellentétben az ellenzék tavalyi hasonló kísérletével, amelyet akkor a kormány meghiúsított – nem a 47,3 százalékos tulajdonú Mol, hanem bizonyos gyanús részvényvásárlások ellen irányul.
Bonyolítja a helyzetet, hogy egy korábbi korrupció miatt az INA vezérigazgatóját is letartóztatták, de előzetesben van a társaság korábbi privatizációjában eljáró miniszterelnök-helyettes, sőt, maga Ivo Sanader exkormányfő is.
A Molnak több szempontból is kellemetlen az, ami a leányvállalatával történik. Az INA, amely tavaly már közel 35 milliárd forint nyereséget termelt, az egyik legfontosabb akvizíciója a magyar olajtársaságnak. Nem csoda, hogy többször is többségbe akart kerülni benne, noha a Mol mostani közleménye szerint ennek korlátozott a jelentősége, hiszen a 2009-es megállapodásnak köszönhetően átvehette a horvát cég irányítását. Csakhogy a folyamatban lévő vizsgálatok épp ennek körülményeire irányulnak, a mostani törvényjavaslat egyetlen ésszerű indoka pedig az a gyanú lehet, hogy a magyar társaság valakikkel felvásároltatja a többséghez hiányzó papírokat.
A történetnek az ad még egy csavart, hogy Zágráb hasonló eszközökkel igyekszik most elhessegetni a hívatlan kérőket, mint tette, teszi azt Budapest a Mol esetében. Horvátország ugyan még nem tagja az Európai Uniónak, de eddig épp Magyarország volt a legfontosabb lobbistája a gyors csatlakozás eléréséhez. Kérdés, hogy a magyar kormány, amely a nyugdíjalapoktól átvett részvények révén hamarosan újra tulajdonos lehet a Molban, vajon nem fordít-e eddigi stratégiáján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.