Mégis, a kedvező munkajogi környezet sokat segíthet a munkaerő-piaci szereplők helyzetén. Az atipikus formák arányának növelésével – legalább a politikai programok szintjén – több kormány is megpróbálkozott, a szólamokban pedig gyakran csodaszerként állították be a távmunkát, a részmunkaidőt vagy a többi formát. A siker azonban várat magára. A hazai viszonyok között a távmunka jobbára az önállóan dolgozni képes, magasan képzett munkavállalók kiváltsága, a részmunkaidő pedig a még aktív nyugdíjasok és a munkaerőpiacon kirívóan rossz esélyekkel induló kisgyerekes anyák álma maradt.
Pedig a rugalmas, minél több munkavállalónak lehetőséget adó munkaerőpiachoz nyilvánvaló előnyein túl is komoly gazdasági érdekek fűződnek. Az állam saját magukról gondoskodni képes, aktív adófizetőket, fogyasztókat szeretne látni, a munkáltatók pedig a tervezhető, túlzott kötöttségektől mentes rendszerben érdekeltek.
Tudja ezt a szomszéd is: az atipikus formákat illetően szerencsésebb Ausztria, az irigyelt foglalkoztatottsági mutatókkal rendelkező Csehország mellett most Szlovákia és Románia is a munkaerőpiacának rugalmasabbá tételén dolgozik. A világgazdasági válságból való gyors kilábalás elmaradásával regionális szinten is komoly verseny folyik a magának helyet kereső, láthatólag elbizonytalanodott tőkéért, amely szívesen megy a jobb feltételekért kicsit messzebb. A jelenlegi kormány eddigi intézkedéseivel többször keresztülhúzta a külföldi befektetők, munkáltatók számításait, ám egy valóban rugalmas, kedvező munkaerőpiac feltételeinek megteremtésével sokat javíthat az összképen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.