Bizonyára Cseh- és Észtországban sem lenne nehéz akár a politikai életben, akár az utca emberei közt olyanokat találni, akik élesen ellenzik hazájuk földpiacának liberalizálását. A nyugati agrárium túlzott fölényét előrevetítő – több esetben jogosnak tűnő – stratégiai jellegű félelmeket azonban minden bizonnyal ott is meghaladják a politikai érvek.
A „haza nem eladó” jellegű, érzelmektől túlfűtött érvrendszerek követői idehaza sem sokat törődnek azzal, hogy a globálisan egyre fontosabbá váló termőföld olyan kincs, amelyet még senkinek nem sikerült kivinni az országból. Technológiát, agrárkultúrát viszont hoztak már be Magyarországra – például az itt letelepedett svábok.
A stratégiai félelmek persze jogosak, ha azt nézzük, hogy az egyébként kiváló minőségű kelet-európai földek ára valóban jóval alacsonyabb a nyugati hektároknál. A politikai érvek hangoztatói azonban elfelejtik a politika súlyos mulasztását: az uniós csatlakozásunk óta eltelt időben három kormánynak is lett volna alkalma, hogy egy átgondolt támogatási politikával magyar gazdákat magyar földhöz juttasson.
Ha a mindenkori kormányok szavazatszerző törekvését legalább néha felváltaná a stratégiai gondolkodás, már évek óta zajlana egy program, amely ésszerű birtokméretet biztosítana az áru- és profittermelésre képes hazai gazdáknak. Ma ennek épp az ellenkezőjét látjuk idehaza: a gazdaságossági szempontokat nyíltan zárójelbe tevő, szociális szemléletű birtokpolitika aprózza szét, és juttatja döntően exportképtelen kisgazdaságok kezére a hazai földeket.
A földmoratóriumunkból hátralévő három évben még lehetne mit tenni, de a jelek szerint hiányzik a szándék. Csehország és Észtország már most késznek érezte magát arra, hogy kilépjen a közös földpiacra. Magyarország – úgy tűnik – három év múlva sem lesz készen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.