Az osztrák OMV 2007-es bejelentkezése óta eltelt idő nem az udvarias gesztusokról volt híres: az állam minden jogi lehetőséget kihasznált arra, hogy elhessegesse a magyar olajvállalat hívatlan kérőit. A szóban forgó pakett 2009-es továbbadása után a küzdelem már Moszkvával folyt, nem kis mértékben terhelve a két ország kapcsolatát.
A vita lezárása épp ezért üdvözlendő fejlemény. Arról ugyanis még lehetett elvi vitákat folytatni, hogy egy másik uniós vállalat felvásárlási kísérletének meghiúsítása mennyire egyeztethető össze a tőkeáramlás szabadságával, noha az európai gyakorlat sem mindig áll összhangban ezekkel az elvekkel. Az azonban eléggé világos, hogy egy átláthatatlan tulajdonosi szerkezettel rendelkező orosz cég beleszólása a legnagyobb magyarországi vállalat irányításába stratégiai és energiabiztonsági szempontból sem lett volna kívánatos.
A kivásárlás ugyanakkor kérdéseket is felvet. A Magyarországon (is) főellenségnek kikiáltott Nemzetközi Valutaalap például aligha gondolhatta 2008-as megmentésünkkor, hogy a mostani tranzakciót az ő pénzéből finanszírozzák majd. Különösen, hogy a kormány tavaly „kipaterolta” az országból. Egyelőre nem tudjuk azt sem, történtek-e egyéb árukapcsolások is a tárgyalások során, ami árnyalhatja a vételár megítélését. Végül furcsa egybeesés, hogy a Mol lassan maga is kezd épp oly nemkívánatos lenni Zágrábban, mint nálunk a Szurgut. A horvát olajvállalat feletti ellenőrzés megszerzéséért folytatott küzdelem ugyanis – legalábbis az ottani felügyelet szerint – ugyancsak bővelkedik homályos részletekben.
Akárhogy is, egy fejezet lezárult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.