„Ezzel a magam részéről az ország finanszírozásának középtávú módját megoldva látom ... történelmi segítséget kaptunk Kínától, mert ez a biztonság kell ahhoz, hogy bátran végig tudjunk menni a gazdaság újjászervezésének útján, amelyen elindultunk.” Lehet, hogy Orbán Viktor miniszterelnök számára ez volt a legfontosabb eredménye a kínai kormányfő, Ven Csia-pao kétnapos budapesti látogatásának? Mert ugyan konkrét megállapodások sora született, látványos ötletek is felmerültek, de a jelek szerint Orbán és kormánya a másként gondolkodás és a politizálás „függetlenségének” a lehetőségét látja történelminek.
Furcsa paradoxon. S nem csak ez.
A mások dicséretével igencsak fukarul bánó Orbán ezúttal úgy méltatta Kínát, mint ahogy országot talán még sohasem. Nemcsak a vitathatatlanul példaértékű gazdasági sikerekről beszélt, de azt is fontosnak tartotta kihangsúlyozni s sajtótájékoztatón tudatni a világgal, hogy a két ország hasonlóképpen gondolkodik a jövőről, elkötelezett a munkaalapú gazdaság mellett.
Persze igaza van: az ilyen magas szintű látogatásokra (kivéve, ha a kétoldalú viszony feszültségét hivatottak enyhíteni) a „diplomáciai mosoly” a jellemző. De ezek a szavak túlmentek a protokolláris udvariassági gesztusokon. Nincsenek kétségeink afelől, Kínát méltatni fogják Ven Csia-pao európai útjának következő állomásain, Londonban és Berlinben is. Ám talán más is elhangzik majd: bíráló szavak Kína protekcionista gazdaságpolitikája, az emberi jogok tiszteletben nem tartása vagy Tibet-politikája miatt.
Orbánék is látják persze mindezt, csak éppen – szemben az ellenzékben töltött évekkel – most „nem aktuális” ezek felemlegetése. Ez érthető, hiszen kormányon mások a szempontok. Nem beszélve arról, hogy nem tőlünk akar Kína pénzt, paripát, fegyvert, hanem mi a világgazdaság egyre jelentősebb tényezőjének számító ázsiai nagyhatalomtól.
A pénz beszél. Budapesten hangosan beszélt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.