Angela Merkel és Nicolas Sarkozy abban állapodott meg, hogy a következő mentőakcióban a magánhitelezők csak önkéntes alapon vesznek részt lejárt követeléseik meghosszabbításával, némiképp hasonlóan ahhoz, ahogy a 2008 végi válság után Bécsben fogadalmat tettek a bajba került keleti EU-tagok további hitelezésére. Azzal, hogy Berlin engedett a kötvénytulajdonosok kötelező részvételéből, Athén papíron elkerülheti a fizetésképtelenség státusát, az Európai Központi Bank pedig tovább finanszírozhatja a görög bankokat.
A piacok megnyugvása azonban csalóka. A befektetők mindössze azt díjazták, hogy megint megúszták az azonnali veszteségleírást, és helyettük ismét az unió adófizetői – főként a németek – nyúlnak a zsebükbe. Meg persze a görögök, akiknek brutális megszorítással kell fizetniük korábbi bűneikért. A probléma azonban ezzel még messze nem oldódott meg.
Már az is kétséges, hogy a német–francia megállapodás mögött más tagállamok is felsorakoznak-e, nem beszélve a hitelező országok közvéleményéről. Bizonytalan a görög takarékossági és privatizációs csomag elfogadása is (Athén már a korábbi feltételek teljesítését is szabotálta). Kérdés, miként tekintenek majd a hitelminősítők az egyezségre.
A tét óriási, és ezt a magánhitelezőknek is tudniuk kell. Már nem csupán néhány milliárd eurós egyedi veszteségekről van szó, hanem sokkal többről: az euróövezet jövőjéről. Amin esetleg még többet bukhatnak a bankok. Épp ezért lehet célszerű most „önként” is a zsebükbe nyúlniuk, vállalva annak összes – ugyancsak súlyos – következményét. Lehet, hogy az építmény így is összeomlik, de e nélkül még nagyobb valószínűséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.