A pártállamból kinőtt szakszervezetek és bizonyos, állami szférában erős érdekvédők küzdöttek, leggyakrabban politikai és nem szociális érdekek érvényesítéséért. A magánszféra munkavállalóinak érdekeit alig képviselték, a szociális jogok sem a szakszervezeti harc, hanem a pártállami örökség és az uniós csatlakozás hozadékai.
Eközben a nyugat-európai jóléti rendszer csak bizonyos államokban és csak bizonyos szintig képes túlélni a mostani gazdasági válságot. A periférián hónapok alatt kiderült, hogy nem ilyen növekedésre, hatékonyságra, termelékenységre lett kitalálva. A kilábalásnak pedig gátja minden pazarló kiadás, amely jobb időkben elviselhető volt.
Az elmúlt húsz év legkomolyabb érdekvédelmi konfliktusa emiatt bontakozott ki az elmúlt hetekben Magyarországon. A pedagógusok, a rendvédelmisek szerzett jogaikat védik hagyományos eszközeikkel, a kormány pedig rosszul kommunikálva és erőből politizálva az államadósság ellen, valójában az államháztartási egyensúlyért „harcol”.
„Nem engedem, hogy a kormány ki legyen szolgáltatva bármilyen civilszervezetnek vagy szakszervezetnek” – a kormányfő így értékelte a társadalmi érdekképviselők szerepét. E felfogás nyilvánvalóan túllép azon a képen, hogy a szakszervezetek szükséges rosszak egy piacgazdaságban. Sokkal inkább azt mondja ki, hogy a szakszervezetek rosszak ugyan, de nem szükségesek. Az érdekegyeztető tanács „átalakítása” ezt teszi teljesen egyértelművé.
A rendvédelmisek válasza pedig, hogy az eddig kőkeményen vívott harcukat most egyfajta bohóctüntetéssel „nyomatékosítják”, talán még ennél is rosszabb irány. Akik a munkavállalói jogok megvédését eddig tőlük mint a legerősebbnek tűnő csoporttól várták, most könnyen hihetik úgy, komolytalan lépéseikkel feladják a küzdelmet.
Az értelmes párbeszédre, pláne a megegyezésre nem maradt esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.