– Magyarországon és Kelet-Közép-Európában is kétszer lett az FGSZ a legjobb munkahely. Mi volt a vállalatuknál az első reakció a hír hallatán?
– Amikor az első Legjobb Munkahely címet 2009-ben elnyertük, az még a folyosón is beszédtéma volt. Azóta jó értelemben ugyan, de „megszokott” hírré vált: jól van, ez is megvan! A győzelmet könnyen meg lehet szokni. Az ilyen sikereket majd akkor értékelik újra az emberek, amikor már nem lesznek.
– Játsszunk egy kicsit! Ha ezt a díjat Hollywoodban kapta volna meg, a képzeletbeli gálán mit mondana a jól ismert köszönőbeszédben? Köszönöm a…
– Köszönöm a csapatnak, és köszönöm, hogy a tagja lehetek. Legjobb munkahelyet nem teremthet egy ember, kettő sem, csak egy csapat – értékes, hatékony munkával, jó hozzáállással.
– Önnek személy szerint mit jelent ez az elismerés?
– Számomra ez különleges díj. Nem egy embert illet, hanem mindenkit, aki nálunk dolgozik, s büszke vagyok rá, hogy én magam is részese lehettem annak a folyamatnak, amely a díj többszöri elnyeréséhez vezetett.
– Folyamatot említ; mik voltak ebben a legnagyobb mérföldkövek?
– Az első mérföld, illetve évszám a folyamatban 1999 volt, amikor a szakma korábbi nagy generációja befejezte a pályáját, s maga az olaj- és gázipar is komoly átalakuláson ment keresztül. Ez szervezeti és személyi változásokat is jelentett. Az új generáció tagjai mentalitásban és jövőképben is mások, mint elődeik. Átvették a stafétabotot tőlük, és új jövőképet alkottak maguknak.
– Hit- és önbizalom-növelés zajlott?
– Igen. Nálunk ugyanis specialisták dolgoznak, komoly és egyedülálló szakmai tudással, amellyel valódi értéket hoznak létre nap mint nap. Jogos tehát az egészséges szakmai önbizalom megléte.
– Mi és mikor volt a következő mérföldkő?
– 2003 a dátum, amikor a földgázszállítás önálló jogi formát kapott, s összeállt a mai csapat magja. A következő mérföldkő pedig 2010. január elseje, amikor az energetikai szektort érintő jogszabályi változás és az uniós előírások miatt teljes szervezeti átalakuláson mentünk keresztül. A régi folyamatokat optimalizáltuk, újakat alakítottunk ki, s öszszesen kétszáz új dolgozót integráltunk a cégbe.
– Mire a legbüszkébb ebből az időszakból?
– Hogy az elmúlt nyolc évben alig néhány kolléga távozott önként a vállalattól, s a legtöbbjük visszajött, mondván, itt jobb dolgozni. A lojalitást, az elkötelezettséget nem lehet parancsszóra növelni, vagy magáénak érzi valaki a céget, vagy nem. A válság miatt felértékelődött a stabil munkahely, a kiszámíthatóság, s arra is büszke vagyok, hogy – a legjobb munkahely felmérés adatai is ezt bizonyítják – a munkatársaink egytől egyig úgy érzik, ilyen munkahelyük van.
– Az elkötelezettség az üzleti számokon is látszik. Az FGSZ üzemi szintű nyeresége 2010-ben az előző évhez képest 9 százalékkal, 43,8 milliárd forintra nőtt. Elégedett?
– Igen, ez egyrészt bizonyítja, hogy helyes stratégiát követünk, a beruházásaink termőre fordultak, másrészt rendkívül fontos számunkra, hogy nemzetközi szinten is egyre elfogadottabb az FGSZ.
– Tavaly 74,5 milliárd forintot fordítottak beruházásokra, vagyis kétszer annyit, mint egy évvel korábban. Milyen fejlesztések valósulhattak meg?
– Megépült a magyar–horvát határkeresztező vezeték, melynek hazai szakasza 205 km. Ezt 2011 közepén végleg üzembe is helyezzük. 2010-ben befejeztük a Szeged–Arad gázvezeték kivitelezését is. Ennek a magyar szakasza 47 km. E két nagy beruházás mellett a meglévő rendszer rekonstrukciójára is jelentős összeget fordítottunk. A további fejlesztések kapcsán együttműködünk a szlovák Eustreammel és a szlovén Geoplin Plinovodival a Szlovákia és Szlovénia irányába kiépítendő új földgázvezeték-öszszeköttetés lehetőségeiről a régió ellátásbiztonságának növelése érdekében.
– A beruházásokhoz és egyáltalán a napi működéshez menynyire élvezi az FGSZ a tulajdonos, vagyis a Mol támogatását?
– Maximálisan. A tulajdonos látja, hogy felépítettünk egy szakmailag kiváló csapatot, helyesen gazdálkodunk, a működésünkkel unikumok vagyunk a piacon. Hiszem, hogy az FGSZ olyan cég, amely értéket teremt. Tudásunknak köszönhetően uniós témákban, gázenergiát érintő nemzetközi ügyekben is kikérik a véleményünket az Európai Unió szakmai szervezetei. Itthon néha árnyaltabb a kép.
– A gáztőzsdére gondol? Arra, hogy bár az FGSZ áprilisban a Keler Zrt.-vel közösen bejelentette, hogy júliustól beindítja a hazai „gáztőzsdét”, nemrég – egy energetikai törvényeket módosító javaslat parlamenti elfogadása után – kiderült, erre a feladatra a kormány az MVM-et „szerződteti”?
– Energiapolitikai ügyekben az állam, illetve tulajdonosunk, a Mol illetékes. Az FGSZ jogalkalmazó és nem jogalkotó. Az azonban bizonyos, hogy semmilyen érdek vagy szempont nem rengetheti meg a gázellátás biztonságát. Az általunk létrehozott kereskedelmi platform, a gáztőzsde működésére kifejlesztett szoftver és a szakembereink tudása garantálta eddig is, valamint ezután is, hogy a gázellátás e tekintetben szintén zökkenőmentes legyen. Annak, hogy most az MVM, illetve a csoporthoz tartozó Ovit Zrt. „beszáll” ebbe a folyamatba, nem szabad vákuumot okoznia a gázellátásban, bizonyára megtaláljuk az optimális megoldást.
– Mit gondol, milyen érdekek állhatnak a háttérben?
– Az látszik, hogy az állam szerepvállalása egyre erősödik a földgázpiacon, de mint mondtam, mi nem politizálunk. Ha viszont kérdeznek, akkor szakmai ügyekben szívesen elmondjuk a szakértő véleményünket. Ha ismerjük a célt, akkor biztosan tudunk segíteni, hogy megtaláljuk az utat, a megoldást, amellyel el lehet oda jutni. Nemzetközi benchmarkok alapján mi egy kis szervezet vagyunk, amely hatékonyan működik, a vezetőinket belülről neveljük ki, legfőbb értékük, hogy tudnak dönteni. Ám a mi szakmánkban nem elég dönteni, hanem jól kell dönteni, ha ugyanis bármilyen okból leáll a gázellátás, akkor baj van. Ezt az üzembiztonságot mindenkinek minden szintű döntésnél figyelembe kell vennie.
– Az emberek mit gondolnak a helyzetről, pánik van?
– Nem, nincs pánik.
– Mi önnek mint első számú vezetőnek a személyes felelőssége ebben a helyzetben?
– Egyben tartani a csapatot, és megmutatni a szakma értékteremtő potenciálját.
– Hogyan tovább, mit hozhat a jövő?
– Ha az Európai Unió által megfogalmazott ITO (Indepen-dent Transmission Operator) modellre történő átálláshoz megkapjuk az engedélyt, ez talán bizonyítja mindenki számára, hogy helyünk van a gázpiacon. Az elmúlt közel két évünk épp arról szólt, hogy az ITO modell elvárásai alapján tevékenykedjünk. A modell lényege ugyanis, hogy minden piaci résztvevő számára biztosítanunk kell a hálózathoz való diszkriminációmentes és tisztességes hozzáférést – tulajdonosi háttértől függetlenül –, főleg, hogy kizárólag nekünk van/volt Magyarországon földgázszállítási és rendszer-irányítási engedélyünk. Mély és széles körű szakmai tapasztalat ezeken a területeken pedig még jó ideig csak az FGSZ-nél lesz. Erre az energiaellátás biztonsága érdekében vigyázni kell. Ez közös érdek.
– Az FGSZ az idén is megméretteti magát a Világgaz-daság–Hewitt Legjobb Munkahely Felmérésen. A bizonytalanság érzete, amely most áthatja a működésüket, vajon érződik-e majd a 2011-es eredményeken?
– Biztos vagyok benne, hogy igen. Magam is kíváncsi vagyok, hogy az eddig a magyarországi legjobb munkahelyek átlaga felett lévő, stabil 85 százalékos munkatársi elégedettség miként változik. Lehet, hogy az eredmények megismerése arra lesz jó, hogy fájó szívvel gondoljunk az elmúlt évek díjesőjére: „De jó is volt!”
– Nemcsak az FGSZ-nél számítanak első számú vezetőként önre, hanem a szakma minden területén, hiszen május közepétől ön tölti be a Magyar Gázipari Egyesülés (MGE) elnöki posztját. Ebben a pozícióban lehet-e majd szakmai ügyekért lobbizni?
– A szervezet jelenlegi formájában nem, de egy-két héten belül leülünk, s átalakítjuk az MGE szervezetét és működését. Ha megkérdeznek, minden szakmai témában elmondjuk a véleményünket, hallatni szeretnénk a hangunkat.
– Miért vállalta el ezt a tisztséget épp most?
– Nincs „épp most”. Szerepet vállalni a szakmáért, ez része a hivatásunknak.
1999–2000-ben a Mol Rt. földgáz-kereskedelmi üzletágának kereskedelmi diszpécserszolgálatát, 2001-től 2003-ig a cég földgázszállítás-rendszerirányítás, gázforgalmazás szervezetét vezette, majd a földgázszállítási divízió vezetője lett.
Kiemelkedő szakmai munkájáért 2003-ban átvehette a gazdasági miniszteri elismerő oklevelet.
A Magyar Gázipari Egyesülés elnöke, 2009 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi docense.
2009-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje Polgári Tagozat kitüntetést a magyarországi földgázellátás biztosítása érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként.
1999–2000-ben a Mol Rt. földgáz-kereskedelmi üzletágának kereskedelmi diszpécserszolgálatát, 2001-től 2003-ig a cég földgázszállítás-rendszerirányítás, gázforgalmazás szervezetét vezette, majd a földgázszállítási divízió vezetője lett.
Kiemelkedő szakmai munkájáért 2003-ban átvehette a gazdasági miniszteri elismerő oklevelet.
A Magyar Gázipari Egyesülés elnöke, 2009 óta a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi docense.
2009-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje Polgári Tagozat kitüntetést a magyarországi földgázellátás biztosítása érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként. Cégnévjegy: FGSZ Földgázszállító Zrt. Dolgozói létszám: 773 fő
Értékesítés nettó árbevétele: 131 715 millió forint
Tevékenységi kör: nagynyomású földgázszállítás
Tulajdonosi szerkezet: Mol-leányvállalat
A fluktuáció mértéke: 1 százalék
A hazai, a nemzetközi és a regionális gazdasági környezet alakulása 2010-ben meghatározó hatással volt az FGSZ Zrt. üzletmenetére és pénzügyi teljesítményére. Megnőtt a társaságot érintő szabályozási kockázat szintje, ezzel párhuzamosan jelentősen csökkentek a gazdasági válság miatti finanszírozási terhek, míg a cég regionális pozíciói stabilak.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.