Az aggodalmát Washingtonból Angela Merkel német kancellárnak kifejező Barack Obamán kívül talán már senki nem is kapta fel a fejét a figyelmeztetésre, az Európai Bizottság elnöke annyira jól belejött az elmúlt másfél évben a válságkommunikációba. Sorozatos dörgedelmei azonban utólag úgy tűnhetnek, mintha végig csak farkast kiáltott volna.
Egy azonban biztos: enélkül mintha semmi nem történne az Európai Unióban. Különösen, mióta a nagy európai integrációs és bővítési lelkesedés elhalt, a jelek szerint a tagállamoknak el kell jutniuk a szakadék szélére, hogy hajlandók legyenek legalább egy apró lépést tenni az ellenkező irányba.
2008 ősze óta jó párszor hitette el saját magával az unió elitje, hogy eljutott a mélypontra. Az, hogy utána rendre kiderült, mindig van lejjebb, paradox módon még dicsérete is lehet az európai egységnek: lám, a bajban is sikerült együtt maradnunk. A baj csak az, hogy az adósságválságra adott lépések ellenére mindig tovább mélyült az euróövezet válsága, és ma már egyáltalán nem távoli veszélyként emlegetik Brüsszelben a valutaunió összeomlását.
Vajon gyógyír az együttlét, vagy éppen egymást rángatják egyre mélyebbre az euróövezet tagállamai? Egyelőre az utóbbihoz áll közelebb a valutaunió, és a rendszeressé váló válságcsúcsok után sincs semmi jele annak, hogy végre nagyobb lépést sikerüljön tenni az ellenkező irányba. Így azonban félő, tíz éven belül nemhogy a bizottsági elnök dörgedelmeire nem fog senki felfigyelni, de nem is lesz már miről kríziskommunikálnia Brüsszelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.