Orbán Viktor tegnap ugyancsak a görögök példáját hozta fel arra, hogy Magyarország vészhelyzetben van, és akár a szuverenitását is elvesztheti. A miniszterelnök szavai kísértetiesen összecsengenek a Fidesz alelnökének korábbi figyelmeztetésével, ráadásul a nemzetközi piaci hangulat is hasonlóan rossz. A különbség mégis óriási.
Kósa a választások után azért festett az indokoltnál is borúsabb képet az államháztartás helyzetéről, hogy tágítsa a kormány mozgásterét, a kísérlet azonban balul sült el. Az előző egy év válságkezelését sikeresnek tartó befektetők sem a helyzetértékelést, sem az annak kezelésére kilátásba helyezett adócsökkentést nem tudták értelmezni. Az eredmény így épp ellentétes volt a szándékkal: a forint begyengült, az állampapírhozamok emelkedtek, a finanszírozás drágult.
Azóta sok víz lefolyt a Dunán. A kormány gazdaságpolitikája irányt váltott: előbb a deficitcélok formai betartása és az adósságcsökkentés vált sarokkővé, majd azok tartóssá tételére is ígéret született. A piac ezt jól fogadta, és lassan azt is megszokta, hogy Magyarországon „a megszorítások” elutasítása csupán a választóknak szól. Aggodalmak ugyan rendre felbukkantak a nagyszabású takarékossági tervek megvalósíthatóságát illetően, most azonban valóban lépni kell. Sebezhetőségünk a magas adósság miatt egyre szembetűnőbb, a növekedés motorjai pedig csak nem akarnak beindulni. Orbán Viktor tegnap épp azért állított éles kontrasztot a padlóra került Görögország és egyre sikeresebb régiós versenytársaink között, hogy megalapozza azokat a kemény költségvetési intézkedéseket, amelyeket egyébként Brüsszel és a befektetők is elvárnak. Kár, hogy mindezzel tizenöt hónapot késett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.