A szakértők ráadásul továbbra sem várnak jelentősebb enyhítést, még jövőre is 6, jobb esetben 5,5 százalékos irányadó rátát jósolnak. Ez pedig azt jelenti, hogy továbbra is behúzott kézifékkel kellene a gazdaságnak gyorsulnia. Ugyanakkor jogos a jegybank félelme, hogy ilyen körülmények között nem kísérletezik kamatvágással, mert a lehetséges előnyöknél sokkal súlyosabbak az esetleges negatív következmények. A hitelezési helyzeten például aligha lendítene sokat egy vágás: az eurókamat például hiába alacsony, euróhitelekhez is nagyon nehezen és drágán jutnak a magyar cégek.
A pénzügyi stabilitási szempontok azonban most másként vetődnek fel, mint 2008 őszén. Akkor hetek alatt kifogyott az eszközökből a gazdasági irányítás, amikor a befektetők elfordultak a magyar állampapíroktól. Most sokkal nagyobb tartalékai vannak az országnak, ráadásként még van bőven a magánnyugdíjvagyonból is, amelyet ugyan a jelenlegi helyzetben nem lenne túl kedvező pénzzé tenni, de ha nagy gond lenne, akkor az is egy lehetőség.
Az igazi probléma az, hogy a külföldi befektetők a hoszszabb távú, öt-tíz éves magyar papírokat nem tartják elég vonzónak ahhoz, hogy a régiós átlagnak megfelelő hozamszinten beszálljanak. Az adósságrátánk ugyanis továbbra is magas. Az adósságpálya alakulását pedig most még a várakozásokat alulmúló növekedés is veszélyezteti. A gazdasági szabadságharccal pedig még nem állunk úgy, hogy a pénzpiaci véleményeket figyelmen kívül hagyhassuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.