A számokat részleteikben vizsgálva ugyanakkor jóval árnyaltabbá válik a kép. Nem elhanyagolható szempont például, hogy az adózott nyereség kialakulásánál – normál esetben – meghatározó kamat- és nem kamatjellegű eredmény egyaránt csökkent az első fél évben (utóbbi több mint 42 százalékkal), ami nem éppen arra utal, hogy akár a bankok üzleti aktivitása, akár „haszonkulcsa” növekedett volna. A pénzügyi és befektetési szolgáltatásokon elért nyereség is a töredékére apadt, vagyis ez sem az a terület, ahol éppen virágkorát éli a szektor.
A jó eredmény elérésében láthatóan több, nem a működésből adódó elem játszhatott szerepet. Ilyen például, hogy az elszámolt céltartalék és értékvesztés féléves mennyisége 203-ról 107 milliárdra olvadt, ez csak annak tulajdonítható, hogy egy-két szereplő felszabadított néhány, elsősorban vállalati ügyfelek hiteleihez kapcsolódó tételt. A kapott osztalék is bő 23 milliárdos növekedést mutat a tavalyihoz képest, amely szintén nem a magyar bankok, hanem külföldi leányaik jó teljesítményével magyarázható.
Nem árt figyelembe venni azt sem, hogy a problémás hitelek utáni céltartalékoknál, mint mindig, most is a második fél évben jöhet a feketeleves, így könnyen elképzelhető, hogy az év végi eredménykimutatás – ahogy tavaly is – jóval gyászosabb képet mutat majd a félévesnél. Helyükön kell tehát kezelni a mostani számokat: még akkor is, ha 240 forint körüli svájcifrank-árfolyamnál ez meglehetősen nehéz feladat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.