BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
megújuló

Zöldipari befektetések

Nagy-Britannia és Magyarország közös meggyőződése az, hogy az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság megteremtése nélkülözhetetlen Európa hosszú távú boldogulásához.
2011.10.24., hétfő 05:00

A gazdasági növekedés élénkítése érdekében a kormányoknak meg kell találniuk a befektetésösztönzés megfelelő módjait az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrások és egyéb zöldtechnológiák elterjesztésében. A témában országaink közös elnökletével a ma megrendezett fórumon azt vizsgáljuk, hogyan törhetők át a beruházásokat gátló gyakorlati korlátok Európában és leginkább a kelet-közép-európai térségben. Azért hívtuk össze a terület szakértőit és üzleti vezetőit, hogy megvitassák, miként lehetne utat engedni a magánfinanszírozásnak az alacsony kibocsátású befektetések terén.

Természetesen a nemzeti szakpolitikai keretek is komoly szerepet játszanak abban, hogy felhívják a figyelmet az ilyen jellegű befektetések lehetőségére. Nagy-Britanniában már megindultak az új piacok kialakítását és a nagyobb összegű magánbefektetések zöldgazdaságba terelését célzó radikális reformok.

Magyarországon a kormány arra tesz erőfeszítéseket, hogy vonzó befektetési lehetőségeket teremtve külföldi és hazai partnerekkel közös beruházásokat hozzon létre a zöldgazdaságban. E törekvéseket tükrözi a nemrégiben jóváhagyott Nemzeti Energiastratégia, és ebbe az irányba hatnak a szabályozásban végrehajtott és tervezett változtatások is. A fejlesztéseket akadályozza azonban a tájékozatlanság, nehezítik a pénzügyi kockázatok felmérésében és a lehetséges együttműködő partnerek felkutatásában hiányzó kapacitások. E sarkalatos kérdéseket vitatjuk meg a mai rendezvényen, amelyben az innovatív pénzügyi termékek avatott londoni szakértői létfontosságú segítséget nyújthatnak.

Nem szabad azonban alábecsülnünk a dekarbonizáció jelentette kihívás léptékét. A fosszilis üzemanyagoktól való függőség csökkentése és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelést szolgáló technológiák térnyerése nem megy egyik napról a másikra. E vállalkozás sikere nagymértékben függ attól, hogy a kormányok és az üzleti szféra képesek-e eredményesen együttműködni.

Számos közös elem van abban, ahogyan Nagy-Britannia és Magyarország az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasághoz viszonyul. Mindkét ország jövőbeli energiaszükségletét és az alacsony kibocsátású energiamix kialakításához szükséges óriási finanszírozási igényt mérlegeli.
Csak üzlet- és befektetésbarát hozzáállással érhetünk el sikert. Klímapolitikáink légüres térben, a gazdasági realitásoktól elszakadva életképtelenek lennének. A cél a gazdaság felvirágoztatása és a befektetések előmozdítása, nem pedig a vállalkozások és a munkahelyek külföldre kényszerítése, ami aligha használna a világ éghajlatának.

Miközben a jövő csúcstechnológiájú zöldgazdasága hatalmas növekedési és befektetési lehetőséget rejt egész Európában, a kizöldüléshez vezető lépéseket mindig a valós gazdasági kihívásokra kell alapoznunk. A dekarbonizáció egyetlen országban sem jelentheti az ipar leépítését.

A környezetbarát termékek és szolgáltatások világpiaca a becslések szerint mintegy 4000 milliárd dollárt tesz ki, és évente 4 százalékkal növekszik, így tényleges gazdasági lehetőségek rejlenek benne Nagy-Britannia és Magyarország számára is. E lehetőségekkel mindkét országnak jól kell élnie.

Közös brit–magyar fórum a zöldgazdaság fejlesztéséért

Gregory Barker brit és Fellegi Tamás magyar szakminiszter közös elnökletével Low Carbon Finance Forum címmel szakpolitikai-befektetői találkozót rendeznek a klímapolitikai kérdésekről és a zöldgazdaság fejlesztéséhez kapcsolódó regionális kihívásokról, lehetőségekről 2011. október 24-én, Londonban. A találkozó elsődleges célja, hogy segítse

a kapcsolatfelvételt a nyugat-európai beruházók és a kelet-közép-európai országok képviselői között.

a kapcsolatfelvételt a nyugat-európai beruházók és a kelet-közép-európai országok képviselői között. Közös brit–magyar fórum a zöldgazdaság fejlesztéséért Gregory Barker brit és Fellegi Tamás magyar szakminiszter közös elnökletével Low Carbon Finance Forum címmel szakpolitikai-befektetői találkozót rendeznek a klímapolitikai kérdésekről és a zöldgazdaság fejlesztéséhez kapcsolódó regionális kihívásokról, lehetőségekről 2011. október 24-én, Londonban. A találkozó elsődleges célja, hogy segítse

a kapcsolatfelvételt a nyugat-európai beruházók és a kelet-közép-európai országok képviselői között. -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.