A közfoglalkoztatottak jellemzően képzetlenek, munkatapasztalatuk gyakran egyáltalán nincs, a munkához való hozzáállásuk legalábbis kétséges, a hagyományos dolgozók lecserélése közmunkásra pedig jogilag lehet kockázatos. Van azonban egy nagy előnyük – legalábbis a foglalkoztató szempontjából. Kevesebbe kerülnek, mint a munkaerőpiacon jelen lévő dolgozók, még akkor is, ha minimálbéres alkalmazottakról van szó.
Legyünk őszinték: a közfoglalkoztatás jobbára csak szociálpszichológiai, illetve politikai eszköz. Előbbi hatékonyságával kapcsolatban megoszlanak a vélemények, a politikai előny már világosabban látszik. Ha el is fogadjuk azt, hogy a közfoglalkoztatás jelenlegi rendszere hosszabb távon képes a munkaerőpiacra visszavezetni jelentős számban a perifériára sodródottakat, akkor is kérdéses, hogy a gazdaság számára értéket tudnak előállítani – legalábbis ebben a fázisban.
Vannak azonban olyan cégek szép számmal, ahol egyes munkafolyamatokhoz nem kell semmiféle képzettség. Egy olyan évben, amikor a minimálbér viszonylag nagy mértékben emelkedik, a fogyasztás nem bővül, a gazdasági növekedés esetleg recesszióba fordulhat, sok minden másképp van, mint békeidőkben. 2012-ben – senki se kergessen illúziókat – nagyon erős nyomás lesz a vállalkozásokon, hogy költséget, például bérköltséget csökkentsenek, a túlélés miatt.
Elképzelhető tehát, hogy legalább néhány vállalkozásnál a fentebb sorolt ellenérvek felett győz az egyszerű matematika. Hogy ez mennyire segít át egy vállalkozást a nehéz időszakon, vagy mennyire lesz végül kifizetődő, látva az elvégzett munka minőségét, az ma még lehet vita tárgya. Az azonban bizonyos, hogy a vállalkozások egy része a közfoglalkoztatottakat választja majd, és ezzel sem a munkaerőpiac, sem a nemzetgazdaság nem fog előrelépni egy lépést sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.