Egyrészt az új hitelek és betétek arányának 110 százalékban történÕ korlátozása minden régiós leánybankra vonatkozik, nem csak a magyarokra. Másrészt az ottani hatóságok szempontjából felelÕs magatartásnak tÛnik, hogy erÕsíteni kívánják bankszektoruk tÕkehelyzetét, stabilitását. Ráadásul a pénzintézetek külön elÕírások nélkül is alkalmazkodnak a megváltozott helyzethez: a nálunk különösen magas hitel/betét aránynyal mÛködÕ Erste anyabankjának a vezérigazgatója, Andreas Treichl például épp három hete jelezte, hogy a jövÕben már a helyi betétek felhasználásával szeretnének hitelt nyújtani a magyar piacon.
Az idÕzítés azonban kérdéseket vet fel. A válság elÕtti hitelboom idején az osztrák hatóságok – csakúgy, mint a magyarok – nem akadályozták meg a veszélyes folyamatokat. Ott az anyabankok profitja, itt a lakosság fogyasztása bizonyult erÕsebb szempontnak. A Lehman Brothers bukása után az úgynevezett bécsi kezdeményezéssel ugyan még sikerült fenntartani a kelet-európai leányok anyabanki finanszírozását, a mostani hasonló törekvések azonban zátonyra futhatnak az osztrák példa nyomán. Ezzel pedig súlyos milliárdokkal csökkenhetnek a térségünkbe áramló források, visszavetve a növekedési kilátásokat az amúgy is komor idÕkben.
Ne tegyünk azonban úgy, mintha minderrÕl mit sem tehetnénk. Magyarország élszerepet vállalt ugyanis abban, hogy a korábban itt felhalmozott banki nyereségekbÕl jókora darabokat hasítson ki magának visszamenÕlegesen, akár a különadó, akár a devizahitelek végtörlesztése formájában. Ezt sokan igazságosnak találhatják ugyan, de ne legyen kétsége senkinek: a múltbéli rossz szabályozás káros hatásait ily módon korrigálni komoly negatív következményekkel jár. Nem is kérdés, hogy a mostani osztrák döntés meghozatalakor ezt is mérlegelték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.