A mérleg vegyes: gyorsult a pénzek kifizetése, és egyszerűsödött a pályázati rendszer, azonban mindkét területen újabb előrelépésre van szükség ahhoz, hogy az ország minél hamarabb és minél nagyobb mértékben le tudja hívni a rendelkezésre álló uniós fejlesztési forrásokat, amire a jelenlegi helyzetben égető szüksége lenne az országnak.
A cél teljesülését azonban jelentősen hátráltatja, hogy a túlélésükért küzdő vállalkozások, önkormányzatok igen nehezen tudnak pályázni a számukra elkülönített forrásokra.
Ennek érdekében az önrészre vonatkozó szabályok puhítására, a vállalási feltételek kedvezőbbé tételére lenne szükség. Utóbbi téren kedvező fejlemény, hogy – a hazai pályázati rendszerben első alkalommal – az ősszel bevezették a kombinált hitelgarancia konstrukciót, amely kedvezményes bankhitelt is nyújt a jelen helyzetben is beruházásra vállalkozó kkv-knak.
Orbán Viktor október végén leváltással fenyegette meg azokat a minisztereit, akik saját területükön nem tudják majd elérni, hogy a rendelkezésre álló uniós források legalább 95 százalékát lehívják. A kormányfő ultimátuma igen magas, szinte irreális célszámot határoz meg, azonban annak akár csak a megközelítésével is komoly lökést lehetne adni a gazdaságnak. A 2007–2013-as ciklusban az ország számára elkülönített nyolcezer milliárd forintos keretből eddig csupán 2300 milliárdot, vagyis a források valamivel több mint 25 százalékát fizették ki. A projektek pénzügyi zárását 2015 végéig lehet megtenni, így a következő négy évben közel hatezer milliárd forintnyi forrás vár kifizetésre, vagyis évente 1500 milliárdot, a GDP öt százalékának megfelelő összeget lehetne költeni a gazdaság beindítására. Tehát a pénz itt van az ablakban, jó lenne, ha nem hagynánk elveszni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.