Ennyiből Helsinki részvétele az euró konszolidálását, további válságok kivédését célzó uniós erőfeszítésekben az ország arányait meghaladó jelentőséggel bír. Márpedig éppen a közelmúltban nyilatkozott úgy az ország külügyminisztere – igaz, nem kormányzati, hanem magánvéleményt hangoztatva –, hogy a napokban véglegesített fiskális paktumot Finnországnak nem lenne szabad aláírnia, mert az úgymond alapvetően német érdekeket szolgál.
Véleményét a finn parlamentben a mérleg nyelveként visszatérően befolyással rendelkező Igaz Finnek pártja erőteljesen osztja – és alkalmasint mellettük még sokan mások is. És bár formálisan a – tervek szerint március 1-jén aláírandó – fiskális paktum életbelépéséhez nem szükséges valamennyi eurótag azonnali bekapcsolódása (tizenkét ország is elegendő lesz ehhez), Finnország kimaradását – említett kitüntetett helyzete miatt – biztosan érzékenyen reagálná le a piac.
Sauli Niinisto megválasztásával persze még nem módosultak a helsinki parlamentben (és így a kormányban) a legutóbbi választások nyomán kialakult erőviszonyok. De a fejlemény jelezheti a közhangulat olyan változását, ami nagyobb legitimációt, mozgásteret adhat az EU-pártiaknak. Az sem lebecsülendő tényező, hogy Franciaország mellett Finnország a másik tagállam, ahonnan az uniós csúcsokra nem a kormányfő, hanem az államfő utazik. Márpedig a csúcsokon a „főnökök” a lisszaboni szerződés óta minisztereik nélkül, „saját körben” üléseznek, mikor is az adott politikus személyes beállítottsága a korábbiaknál is nagyobb jelentőséggel bírhat.
Mindezek mellett azonban tágabb öszszefüggésekben is jelentőséggel bírhat az EU-szkeptikus hullám – akár csak szimbolikus – megtörése. A hajdani „buborékválságból” kinőtt pénzügyi, majd gazdasági, utóbb költségvetési, végül pedig monetáris és euróválsággal való folyamatos birkózás közben ugyanis sokakban él a félelem, hogy a válságok sorának még nincs vége, és a folyamat könnyen átnőhet a szélsőségeseket döntéshozási helyzetbe emelő általánosabb politikai válságba is. A konszolidációt célzó megszorító intézkedések óhatatlanul a megélhetési gondokra, a befelé fordulásra, nacionalista indulatok iránti fogékonyságra sarkallhatják a közvélemény nem csekély részét.
Ez viszont nemcsak, hogy gátjává válhat a kilátásba helyezett szorosabb „európai gazdasági kormányzásnak”, de hosszabb távon általában is az integrációs vívmányok aláásásához vezethet. Nem véletlen, hogy Peter Ludlow veterán brit EU-szakértő már tavaly arra intett, hogy az eurókonszolidáció útjában középtávon nem annyira a szegény déli, mint inkább a további áldozatvállalástól ódzkodó, szélsőséges belső hangulatkeltések túszaként vergődő északi országok állhatnak – és példaként elsőként Finnországot említette.
Ezért hát a megkönnyebbülés Niinisto győzelme miatt. Tudva persze, hogy ezzel csupán egy csatát, nem pedig magát a háborút nyerték meg a további integráció hívei. Vagy még inkább: megúszták a csatavesztés esetén biztosra vehető komplikációk bekövetkeztét. De egyelőre igazából csak időt nyertek, amelyet jó lenne hasznosan ki is használni. Ha még lehet.
Fóris György, a Bruxinfo EU-szakértője Fóris György -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.