Kiemelkedtek ugyanakkor a mezőnyből a piaci alapon kínált forintlakáshitelek, amelyekért decemberben már évi majdnem 10 százalékos kamatokat kértek a pénzügyi szolgáltatók, holott néhány hónapja még a járulékos tételek túlnyomó részét is tartalmazó teljes hiteldíjmutató (THM) járt ezen a szinten.
A lakáshitelek drágulása – hasonlóan a többi kölcsönfajtához – persze önmagában egyáltalán nem lehet meglepő, hiszen tavaly a jegybanki irányadó ráta több mint egy százalékponttal emelkedett, a bankoknak pedig követniük kellett a piaci folyamatokat. Az átlagot meghaladó dráguláshoz viszont hozzájárult a devizahitelek kedvezményes végtörlesztése is: a visszafizetéshez immár forintban felvett kiváltó hiteleket ugyanis az év végén már csak drágán lehetett igényelni, újabb mellékhatást generálva ezzel a devizaadósok gondjaira gyors megoldást nyújtani hivatott orvosságnál.
Az emelkedő kamatok hatását pedig azok is nyilvánvalóan megérzik majd, akik piaci alapon vettek fel a közelmúltban forintlakáshitelt, számukra ugyanis a következő kamatfordulónál máris szépen emelkedik majd a havi törlesztőrészlet. Ezt csak akkor úszhatják meg, ha annak idején hajlandók voltak kifizetni a hosszabb (többéves) kamatperiódusért kért felárat.
Mindezek tükrében nincsenek túl könnyű helyzetben azok, akik most kívánnak piaci alapon lakáshitelt felvenni Magyarországon: a körülmények gyors javulására – és ezen keresztül a piaci kamatok érezhető csökkenésére – pedig több okból is kevés az esély. A nagyon alacsony, mindössze havi néhány tízmilliárd forintos új kihelyezést produkáló lakáshitelpiac számára így ismét csak az állami támogatások jelenthetnek némi húzóerőt, akár a lakás-takarékpénztárakon, akár a majdan bevezetendő, új támogatott forinthitelen keresztül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.