Bár a decemberben és februárban a bankokhoz egyszázalékos kamattal kihelyezett, összesen 1000 milliárd eurónyi hároméves forrás hatásának felméréséhez valóban több idő kell, annyi azért kijelenthető, hogy e nélkül biztosan nem uralkodott volna ilyen jó hangulat a tőkepiacokon.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a befektetői csalódás, amelyet az amerikai Federal Reserve egy nappal korábban nyilvánosságra hozott jegyzőkönyve okozott: az ottani nyílt piaci bizottságban ugyanis négyötödös többségbe kerültek azok, akik nem látják szükségesnek, hogy a jegybank kötvényvásárlásokkal újabb pénzt pumpáljon a gazdaságba. Az EKB esetében még nincs napirenden a nem konvencionális terápia leállítása, hiszen az intézmény eleve jóval később lépett erre az útra (igaz, más formában, mint Amerika), és az euróövezet állapota is aggasztóbb, mint a tengerentúlié. De a kérdés már ott motoszkál: mi lesz utána?
A vezető jegybankok azt remélik és azt ígérik, hogy a szoktalan bevatkozás csak átmeneti: addig tart, amíg a hitelpiacokra visszatér a bizalom, a gazdaság saját lábára áll, és beindul egy pozitív spirál. Az összeomlás elkerülésében valóban segíthet a pénzpumpa. A mellékhatások azonban máris jól láthatók: a pénz jelentős része nem a reálgazdaságba, hanem kockázatos eszközökbe áramlik, és ugyanolyan piaci buborékokat idéz elő mesterségesen, mint a válság előtti, megalapozatlan eufória. Magyarország is részben ennek köszönheti a mostani kegyelmi időszakot.
Önáltatás lenne ezt az állapotot örökkévalónak tartani. A jegybankok csak időt vásárolhatnak a kormányoknak és a bankoknak ahhoz, hogy azok a szükséges kiigazításokat végrehajtsák, és leépítsék fenntarthatatlan adósságaikat. Aki nem így tesz, annak előbb-utóbb még nagyobb áldozatokat kell hoznia.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.