Az üzenet egyértelmű: a választók elutasítják azokat a politikusokat, akikhez az eddigi és a várható megszorítások köthetők. Fordulatot akarnak. A görögök a Nemzetközi Valutalap „igájának” lerázását, a franciák a jóléti vívmányok megőrzését és a növekedés serkentését. Ismerősen csengő szavak ezek Magyarországon is.
Tény, hogy a most leköszönő politikai eliteknek megvan a felelősségük a mostani bajok kialakulásában. A francia költségvetés például 35 éve nem mutatott többletet, az állam kiadásai pedig elérik a GDP 56 százalékát, ami a legmagasabb az euróövezetben. A nevetségesen bőkezű görög jóléti rendszer és az ott nemzeti sporttá vált adóelkerülés is ketyegő bomba volt.
A baj csak az, hogy ami most jön, várhatóan még rosszabb lesz. A most kiebrudalt vezetők – a piacok és Németország nyomására – legalább belekezdtek azokba a szerkezeti reformokba, amelyek középtávon lehetővé teszik a kilábalást. Az Élysée-palota új lakója viszont az Európai Központi Banktól, a közös eurókötvényektől és egy obskurus növekedési paktumtól várja a megoldást, miközben az eddigi szerény eredményeket is visszafordítaná. Görögország pedig káoszba zuhanhat, és valószínűleg az euróövezetből is távozni kényszerül.
A győztesek öröme így kérészéletű lehet. A növekedést fetisizáló, vágyvezérelt gondolkodás ugyanis igen hamar falakba ütközhet. Párizs komoly ellensúlyt képezhet Berlinnel szemben, de a francia állampapírokat vásárló befektetők még nagyobbat. A 2008 utáni fiskális expanzió kudarca ráadásul világosan megmutatta mindenhol, mennyit érnek ezek a politikák: fenntartható növekedést nem, csak egyre nagyobb és drágábban finanszírozható államadósságot hoztak. Minél később ismerik fel ezt egy ország vezetői és választói, annál keservesebb lesz számukra a szembenézés a valósággal. De jogukban áll ezt az utat választani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.