Aki szimpatizál a kormánnyal, könnyen elkezdheti a bankokat okolni a rossz helyzetért, aki az ellenzék felé húz, bólogathatna, hogy bizony, a volt városvezető spekulációival nagy bajba sodorta a városát. De őszintén azt lehet mondani: alapvetően nincs baj azzal, ha egy önkormányzat hitelekbe veri magát a városfejlesztésért – persze ha képes visszafizetni azokat.
Lázár János városa erre alig képes, csak meghosszabbított határidőkkel. Lehet kárhoztatni bárkit azért, mert belefutott abba az óriási pofonba, amelybe lakossági hitelfelvevők tízezrei, hogy 2006-2007 körül nem számolt a válság megérkezésével és az árfolyamkockázatokkal? Nehéz a válasz. Mégis, amíg a magánembereknél engedékenyebbek lehetünk, addig egy város irányítóinál talán már nagyobb körültekintést várhatnánk el.
A probléma persze nem csak a csongrádi városé, települések tucatjai küzdenek hasonló gondokkal. Az alapprobléma két rövid szóban összefoglalható: nincs pénz. Kecsegtető lehetőség volt néhány éve a kötvénykibocsátás az önkormányzatoknak, és megfelelt ez az államnak is, így nem kellett annyi pénzt adniuk a településekre.
Ám még mintha most is úgy próbálnák kezelni a városok anyagi helyzetét, mint ha 2007-ben lennénk. Néha úgy tűnik, senki nem számolt reálisan azzal a lehetőséggel, hogy nem lesz mindig pénzbőség, és most sincs ötlet a megoldásra sem a kormánynál, sem az önkormányzatoknál, csak a régi reflexek. Újabb kötvények és a mostaniak meghosszabbítása. Toljuk ki a problémát. Ez a felfogás itt a baj, nem az, ami a múltban történt – azt áldozatokkal, de helyre lehetne hozni. Így azonban megoldás és egyáltalán bármi, amitől hosszú távon jobb lehetne, nincs. Csak átállítják az időzített bombát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.