Azzal a gazdaságpolitikával, amely kormányzása első két évét jellemezte, és amelynek lesújtó következményei mára már világosak – tegnap épp az adótanácsadók mutattak rá a vállalkozások vesszőfutására. Az IMF–EU-tárgyalások lebegtetése mégis elegendőnek tűnt a kétkedők megnyugtatására.
A 2013-as költségvetés sarokszámait ismertető nemzetgazdasági miniszter ismét szertefoszlatta a hiú ábrándokat. A jövő évi tervek ugyanis azt mutatják, hogy a kormány megint csak a bankok trezorjaiból akarja kisöpörni azokat a milliárdokat, amelyeket az egyes minisztériumok képtelenek megtakarítani. Miután Orbán Viktor miniszterelnök kedden egy bécsi konferencián még a bankadó teljes kivezetésével igyekezett megnyugtatni a Raiffeisen képviselőjét, a mostani bejelentés alapján az eredetileg kilátásba helyezett 130 milliárd helyett már 280 milliárd forintot akarnak a bankoktól beszedni tranzakciós adóként. A sokadszorra megsarcolt és átvert pénzintézetek reakciója borítékolható: a hitelkihelyezéseket ismét drasztikusan visszafogják.
Hogy a kormány ennek ellenére továbbra is a GDP 1,6 százalékos bővülésével számol jövőre, az a Mercedes-hatáson és a külső konjunktúra javulásába vetett hiten kívül csak azzal magyarázható, hogy valamit még tartogat a tarsolyában. Nem lehet véletlen, hogy az IMF-tárgyalások megkezdése épp a jegybank függetlenségével kapcsolatos kérdések miatt csúszik. A Magyar Nemzeti Bank tetemes devizatartaléka ugyanis kellően vonzó ahhoz, hogy a „kreatív” politikusok megpróbálják becsatornázni azt a gazdaság vérkeringésébe. És bár a nemzetközi partnerek egyelőre megakadályozhatják a jegybank elfoglalását, jövőre új elnöke lesz az intézménynek.
Ne legyen hát illúziója senkinek: az unortodoxia folytatódik. Annak összes következményével együtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.