BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Gémesi

Parragh: Nagyon közel vagyunk az utolsó órához

A jelenlegi hétéves uniós költségvetési időszak végéig már csak másfél év, a pénzügyi zárásig még plusz két év van hátra, miközben a rendelkezésre álló 8 200 milliárd forintos forrás csupán harmadát fizették ki eddig. A lapunk által megkérdezett szakértők szerint a forráslehívás gyorsításához a pályázatiintézmény-rendszer mellett a kedvezményezett cégek, önkormányzatok gyors reagálására is szükség van.
2012.06.08., péntek 05:00

Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) kommunikációs vezetője
Számlahiány
„Magyarország regionális összevetésben második helyen áll az EU-s források felhasználásában. A cél az abszolút hatékonyság, ezért az Új Széchenyi Terv keretében különböző intézkedések támogatják a maximális forrásfelhasználást úgymint: az egyszerűsített ellenőrzés, a kezdeményezett projektdoktori rendszer, a gördülő előfinanszírozás vagy az önerőalap. Elegendő számla beérkezése esetén az NFÜ akár heti 50 milliárd forintot is ki tud utalni a kedvezményezetteknek. Ma a legnagyobb gondot a 700 milliárdot elérő számlahiány jelenti. Szakmai rendezvénysorozatunk – melynek következő állomása június 12-én Szegeden lesz – célja, hogy segítsük a gyors forráslehívást.”

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke
Merev rendszer
„Nagyon közel vagyunk az utolsó órához. A következő bomba az lehet, hogy mivel sok önkormányzat forrásai drámaian lecsökkentek, már elnyert pályázatokat sem fognak tudni megvalósítani. Az EU-pénzek nagy része problémás célokra ment el, ezek helyett a gazdaságfejlesztésbe kellett volna pumpálni a forrásokat. Ez persze nehéz lesz. Egyrészt mert a rendszer merev, másrészt pedig amiatt, mert Brüsszel az átcsoportosítás fékezését is Magyarország megleckéztetésének eszközeként kezeli. Olyan célokra kellene költeni, ahol van felszívóképesség. A termelő beruházásoknak egyedi elbírálási mechanizmust kellene kiépíteni, a kkv-szektor pedig alanyi jogon is kaphatna olyan pénzt, amely egyébként beragadna.”

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke
Fékek
„Az elmúlt két évben nemhogy gyorsult volna a források kifizetése, inkább lassult. Úgy tudom, Lázár János azt a feladatot kapta államtitkárként, hogy gyorsítsa meg az ügymenetet, és bízom abban, hogy a polgármesteri múltjából származó felkészültsége segíteni fog. Komoly mesterséges fékek vannak a rendszerben, és sokszor nem az EU előírásai miatt nehezedik a pályázati források felhasználása. A közbeszerzésekhez kapcsolódó bürokratikus út elképzelhetetlenül problematikus, megesik, hogy másfél évet kell várni arra, hogy elindulhasson egy projekt. Becsúsznak persze hibák a pályázó önkormányzatok részéről is, de fontos lenne, hogyha kijavítjuk a hibát, ne egy hónapot kelljen várnunk, hogy reagáljanak.”

Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezérigazgatója
Kötelesség
„Nemzeti érdek az EU-forrás maximális lehívása. Ehhez minden érintett szereplőnek – legyen az projektadminisztrátor, -beruházó, -tanácsadó, döntéshozó a közreműködő szervezetnél vagy kormányhivatalnok – tisztában kell lennie a felelősségével. Azonnali döntésekre van szükség, az NFÜ nem vehet vissza a feszes tempóból, és fontos a kedvezményezett gyors reagálása is. Főszerepet kap a hatékony kommunikáció, mert sok fenntartható projektre van szükség. Most fontos igazán, hogy az pályázzon, aki végre is hajtja a fejlesztést, mert a reménytelen pályázatok kezelése is idő és elvesztegetett pénz. Az EU-támogatás az egyedüli lehetőség a magyar gazdaság megmozdítására, történelmi kötelességünk élni vele.”

Maróczi Imre, a Pályázati Projektmenedzserek és Tanácsadók Országos Szövetségének (PÁTOSZ) elnöke
Intenzitás
„A forráslehívás gyorsítása érdekében szükségesnek tartanám, hogy a pályázati kiírásokban növeljék maximumra a támogatási intenzitás mértékét. Emellett jelentősen gyorsulna a kifizetés, ha 60 napon belül kifizetnék a pályázók által már beadott számlákat, illetve az új számlákat az előírt határidőkre kiegyenlítenék. A költségvetési ciklus vége felé közeledve, a megnövekedett feladatok ellátása miatt a pályázatkiíró és -kezelő szervezeteknél dolgozó tisztviselők létszámát 50 százalékkal kellene megnövelni átmenetileg 2013 végéig. Emellett kedvező lenne, ha csak egy főfelelős hatóság írhatná elő a vonatkozó szabályokat, és ugyanaz lenne felelős a szabályok operatív végrehajtásért is.”

Világgazdaság-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.