BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
átalányadó

A gazdaság átitatódott adóelkerüléssel, kis lépés már nem segít

Havi 50 ezres átalányadót fizethetnek az évi 6 millió forint árbevételt el nem érő mikrovállalkozások, és kedvezményes kisvállalkozói adózásra számíthatnak a 25 főnél kevesebbet foglalkoztató cégek is a miniszterelnök bejelentése szerint. A cél a munkahelyteremtés mellett az adómorál javítása, ám megoszlanak a vélemények arról, hogy mindez segíthet-e.
2012.07.13., péntek 05:00

Lehet hatása
„A hatmillió forint alatti éves árbevétel alatti átalányadózásnak az önfoglalkoztatói körben lehet komolyabb hatása. Ebben a rétegben azok, akik a nagyobb terhek vagy bonyolult adminisztráció miatt feketén dolgoztak, akár vissza is térhetnek a legális gazdaságba. Az intézkedés világosabbá teheti a viszonyokat, ezért valóban lehet fehérítő hatása. A 25 főnél kevesebb dolgozót foglalkoztató vállalkozások esetében választható lenne a kedvezményes adózás, ám a részletszabályok itt még nem ismertek, korai lenne véleményt alkotni. Hogy ez az intézkedés fehérítheti-e a gazdaságot, az majd a jövőben derül ki, ám a teljes adóelkerüléshez képest egy alacsony adózás is drágább, így nem vagyok optimista.”

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke

Jó irány
„Azt gondoljuk, hogy mindenképpen jó irányról van szó. A kisebb, döntően egyéni vállalkozókat érintő adóváltozás jelentősen mérsékelheti és egyben egyszerűsítheti a közteherviselésüket. Azokat az önfoglalkoztatókat, akik valamilyen módon feladták tevékenységüket vagy átszivárogtak a feketegazdaságba, egy ilyen intézkedés visszaterelheti a legális tartományba. Döntően nem az anyagigényes munkákat végzők körében lehet sikere a kezdeményezésnek, hanem inkább az élőmunkához kapcsolódó vállalkozásoknál. Így a mellékállásban vagy nyugdíj mellett szolgáltatást végző kisvállalkozók esetében a kedvezmény fehérítheti a gazdaságot, bár a munkaerőpiacra érdemi hatást nem gyakorol.”

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára

Több ösztönző
„Bár számos részlet még nem ismert, az már most látszik, hogy mindenképpen adócsökkentésről van szó. Ez ugyan nem átütő mértékű, de kárt nem okoz. Nagyarányú kifehérítést ugyanakkor nem várnék ezektől a lépésektől. A magyar gazdaság olyannyira átitatódott az adóelkerüléssel, hogy egy kismértékű adócsökkentési lépés önmagában nem képes a legalitás irányába elmozdítani a cégeket. A kisvállalkozói adó bevezetése szintén kedvezmény, ám csábítani fogja a tulajdonosokat cégük feldarabolására. A fehérítéshez egyszerre több ösztönző kellene. Így például az adóadminisztráció terén lehetne mit tenni, és az egyszerűbb államról szóló korábbi kormányhatározat végrehajtása is javítana a helyzeten.”

Vadász Iván, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének alelnöke

Kettősség
„Nem látszik elsőre, hogy a mikrovállalkozásokat érintő tételes adó miért fehérítené a gazdaságot, hiszen az érintettek nem lesznek arra ösztönözve, hogy számlát gyűjtsenek. Emellett a jogszabályban foglalt árbevételi korlát is mindig magában foglalja a trükközés lehetőségét. Ezzel kapcsolatban tehát semmiképp nem érzem, hogy a fehéredés irányába hatna. A 25 főnél kisebb létszámmal dolgozó cégek kisvállalkozási adója már inkább képes erre. Ebben az esetben ugyanis olcsóbbá teszik a foglalkoztatást, amely kifehérítheti a jövedelmek eddig láthatatlan részét a minimálbéres struktúrákban. Még szerencsésebb fejlemény, hogy az ilyen cégek esetében az adóalap nem a bruttó, hanem nettó kereset lesz.”

Hegedüs Sándor, az RSM DTM adópartnere

Kockázatok
„Az átalányadózás valóban növelheti az adófizetési hajlandóságot, előfordulhat azonban az is, hogy hosszabb távon kedvez az adócsalásnak is, hiszen az ebbe a körbe tartozó vállalkozások számlázhatnak mások helyett. A hatás tehát kettős, és az ördög a részletekben rejlik. Látni kellene a jogszabály majdani végrehajtási utasítását, és sok múlik azon is, milyen egyéb intézkedések társulnak a lépéshez. A pontos válasz megadható lesz 2014-ben az árbevételi és adózási adatok matematikai-statisztikai elemzése alapján. Hasonló a helyzet a kisvállalkozói adóval is, a részletek itt sem ismertek, és ennél félő az is, hogy egy nagyobb vállalkozásból több kisebbet hoznak létre az alacsonyabb adóék reményében.”

Tóth István János, az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos főmunkatársa

A hálózat

A Mapei kezdeményezésére alakult meg egy évvel ezelőtt a Magyar Építőanyag- és Burkolatkereskedők Hálózata (Mébker). A közös marketingkampányokkal, a hatékonyságot növelő speciális – kinnlevőségkezelés, értékesítés, marketing, szervezetfejlesztés – tréningekkel operáló hálózat elsősorban az építőipari recesszió kedvezőtlen hatásainak ellensúlyozását célozza. Az első év tapasztalatai igazolták a Mébker létrehozásának jogosságát – mondta Markovich Béla. A hálózat időközben 38-ról 68 tagúvá szélesedett, az idén akár 150 tagú is lehet. A résztvevők forgalma egy év alatt ötödével emelkedett.


A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.