A nyers hangvétel annyiban indokolt volt a kormányfő részéről, hogy Koppenhága az elnöksége alatt érdemben nem változtatott azon az eredeti európai bizottsági terven, amely szerint hazánk 2014–2020 között ötmilliárd euróval kevesebb kohéziós pénzt kapna a jelenlegi hétéves ciklusban az ország számára elkülönített 25 milliárdhoz képest.
A forrásvesztés fő okozója, hogy Brüsszel 2014–2020 között egységesen a GDP 2,5 százalékában maximálná egy adott ország által lehívható támogatások összegét, miközben a jelenlegi periódusra vonatkozóan hazánk esetében 3 százalék feletti küszöböt alkalmaztak.
A rosszabb magyar pozícióhoz az is hozzájárul, hogy Brüsszel a régiók – forráslehívásnál döntő szempontnak számító – besorolásánál a nettó befizető országok kedvében járva egy köztes kategóriát is létrehozna, ahová azok – a főként nyugat-európai – régiók kerülnének, ahol az egy főre jutó GDP az uniós átlag 75–90 százaléka között található. Miután egyetlenegy magyar régió sem tartozik ebbe a sávba, így nem is juthatunk majd hozzá az ide elkülönített közel 40 milliárd eurós kerethez, miközben a teljes uniós kohéziós büdzsé összege a mostani hétéves cikluséhoz képest még csökkenne is.
Ez azt jelentené számunkra, hogy nemcsak a közös uniós húsos fazék mérete lesz kisebb, hanem egyes falatokhoz eleve nem is férnénk hozzá. Pedig az EU-ban alig van még egy olyan tagállam, mint Magyarország, amely annyira rá lenne utalva az uniós forrásokra. A hazai állami beruházások 97 százalékát ugyanis 2009 és 2011 között uniós pénzből valósították meg, így nem is csoda, ha a kormányfő a szokottnál erélyesebb hangot üt meg, ha a számunkra elkülönített EU-források csökkentésének terve ellen kell szót emelnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.