Csúszik az 50-50 százalékos magyar–orosz tulajdonú Déli Áramlat Zrt. magyar felének tulajdonosváltása. Amíg az érintett hányad át nem kerül az MFB-től az MVM-hez, addig nemigen várható érdemi előrelépés a vezetékprojektben. Márpedig ősz végére meg kell születnie a végleges beruházási döntésnek, sőt meg kell kezdődnie az építkezésnek is.
Igaz, korábban sem történt sok minden.
Az orosz gázt új útvonalon hozó beruházásra eredetileg 2008-ban a Gazprom–Mol-páros hozott létre projektcéget SEP Co. néven, majd egy másikat a Pusztaföldvár környéki gáztárolásra. Ám a politika közbeszólt, és a SEP Co. szerepét az előkészítő, tervező társaságéra lefokozva – vagyis a Molt háttérbe szorítva – megalapíttatta az MFB-vel és a Gazprommal a Déli Áramlat Zrt.-t a beruházásra. Az előkészületek mégsem pörögtek fel, talán nem véletlenül. Egy teljesen új nyomvonalon való csőépítés igencsak drága csak azért, hogy ugyanazt a gázt nagyobb biztonsággal kapjuk meg más irányból. Ráadásul akkortájt árnyékot vetett a Déli Áramlatra az orosztól független forrású gázt ígérő, Mol-részvételű Nabucco is.
Azután megint új szelek fújtak, és kimondatott: az MVM szálljon be egy harmadik vezetékvállalkozásba, az azeri társtulajdonú AGRI gázvezetékprojektbe, és vegye át az MFB helyét a Déli Áramlatban. Nyilvánvalóvá vált az is, ami mindig is látszott: a Nabuccónak se stabil európai piaca, se garantált gázforrása. Miniszterelnökünk nemrég ki is jelentette, hogy a Mol kihátrál a Nabuccóból, majd megígérte, hogy a Déli Áramlat megkapja a kiemelt beruházási státuszt, amelyet a Nabucco már megkapott.
A Déli Áramlat azonban egyelőre nem kapott semmit, a Mol nem hátrált ki a Nabuccóból, a Nabucco leegyszerűsített változata pedig esélyessé vált az azeri gáz európai importjára. Ám az azeriek a végső döntést a jövő évre tolták. Kérdés, lehet-e egyáltalán ilyen helyzetben felelős döntést hozni a magyar illetékeseknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.