Lassan a végéhez közeledik az első olyan hétéves uniós költségvetési periódus (2007–2013), amelyikben Magyarország az elejétől kezdve részt vesz, és egyre több olyan cikk bírálja a pályázati rendszert, amelyik szerint Magyarország nem lesz képes lehívni a rendelkezésére álló pályázati pénzeket. A kritika nem minden esetben megalapozott.
A szóban forgó cikkek azt feltételezik, hogy az uniós pénzek jelentős része fog bennmaradni a rendszerben, miközben például a közép-magyarországi régióban sorra függesztik fel a gazdaságfejlesztést támogató kiírásokat.
A látszólagos ellentmondás abból ered, hogy a cikkírók nem különböztetik meg az állami szektornak, az önkormányzatoknak, illetve a vállalkozásoknak szóló pályázati lehetőségeket. A nagy állami beruházásokkal valóban vannak problémák – jellemzően a megvalósítás elhúzódása miatt –, melyek ténylegesen veszélyeztetik az adott projektre megítélt támogatás lehívását.
A vállalkozások számára elérhető gazdaságfejlesztési pályázatok esetében ilyen gondokkal egyáltalán nem vagy csak sokkal kisebb mértékben találkozunk. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szerint a vállalkozások számára elérhető pályázatok esetében bőven meglehet a 100 százalékos kifizetés. A legfejlettebb, ezért szűkebb forráslehetőségekkel rendelkező közép-magyarországi régióban már szinte az összes gazdaságfejlesztési pályázati lehetőséget felfüggesztették a források kimerülése miatt.
A másik komoly téves feltevés az, hogy a támogatások lehívása csak 2013 végéig lehetséges. Az Európai Unióban érvényben lévő úgynevezett n+2-es szabály ugyanis a lehívást még további két évig, azaz 2015 végéig megengedi. Ezt a lehetőséget használják ki azokkal az utóbbi hetekben megjelent kiírásokkal, amelyekben még 2014-ben is engedik a projektek megvalósítását és a költségek elszámolását. Az NFÜ a bedőlt projektekből visszafolyó támogatások terhére akár még 2014-ben is írhat ki új pályázatot.
A cél természetesen az, hogy már 2013-ban lekössék az összes rendelkezésre álló forrást. Ennek érdekében írtak ki az elmúlt hetekben több olyan gazdaságfejlesztési pályázatot, amelyek már csak a hat vidéki régióban érhetők el. Ezek egyike új munkahelyek létrehozását támogatja, míg egy másik a kkv-k külpiacokon való megjelenését. A legjelentősebb új kiírás az úgynevezett „Beszállítói programok” című, amely kifejezetten beszállító cégek beruházásait támogatja. Ez már olyan pályázati felhívás, amely az ügyfelek visszajelzése alapján íródott, így immár tökéletesen megfelel a pályázói igényeknek. Ennek több oka is van.
Az egyik, hogy a korábbi 30–40 százalékos támogatási mérték helyett ez 50 százalékot ad. Az 50 százalékos támogatási mérték azért tökéletes, mert így még pont nem esik a beszerzés közbeszerzési kötelezettség alá. A kiírás emellett igen széles körben engedi a költségek elszámolását, így az építés és gépbeszerzés mellett elszámolható például a mérnök, technikus bérköltsége, vagy a termékfejlesztéshez felhasznált anyagköltség is. A pályázati kiírást a kutatás-fejlesztési prioritáson belül hirdették meg, aminek előnye az, hogy a pályázónak nem kell a lehívott támogatásra biztosítékot, például bankgaranciát adnia.
A beszűkült hitellehetőségek ellensúlyozásaként az elnyert támogatás 50 százalékáig lehet előleget igényelni. Ez azt jelenti, hogy ha egy vállalkozás 400 milliós beruházásához 200 millió vissza nem térítendő támogatást nyer el, akkor szerződéskötéskor rögtön lehívhat 100 millió forint előleget anélkül, hogy ehhez bármiféle biztosítékot adna. A 100 millió forint előleg elköltése után pedig le tudja hívni az arra jutó 50 százalékos támogatást, a vállalkozás tehát a projekt első 150 millióját teljes mértékben az elnyert támogatásból tudja finanszírozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.