A felhők azonban már gyülekeznek. Nem arra gondolunk, hogy néhány vállalat számára szűknek bizonyult az élőállat-, bélésanyag- vagy a hidraulikus munkahenger kínálat. Az igazi probléma az Európa-szerte tapasztalható lassulás. A német feldolgozóipar bővülési ütemét meglehetősen pontosan jelző BMI például 2009 júniusa óta nem látott szintre, 43,0-re esett. Az új megrendelések állománya zsinórban 13 hónapja csökken, az álláshelyek megszűnésének üteme pedig két és fél éve nem látott sebességre gyorsult.
Az adatok súlyának érzékeltetésére elegendő felidézni: legfontosabb külkereskedelmi partnerünkről van szó, ahova a magyar export negyede érkezik, és ahonnan importunk ugyanekkora hányada indul. A döntően exportra termelő hazai feldolgozóipar pedig a GDP-nek immár egyedüli húzóereje.
Ráadásul nem csak Európa lokomotívja tévedt keskeny vágányra. Az öreg kontinens boldogabb fele a gyenge második negyedév után erős visszaeséssel indította a harmadikat: a némethez hasonlóan a francia és az osztrák BMI is 2009 közepét idézi, és feltehetően nagyot nyerne az is, aki – mondjuk – az olasz vagy a spanyol ipar pozitív fordulatára tenne tétet.
Az adatokat nyilván az Európai Központi Bankban is fokozott éberséggel követik, és nem kizárt, hogy a recesszió fenyegetésére a monetáris politika döntéshozói is reagálni fognak. Minél rosszabb egy adat, annál nagyobb a monetáris lazítás valószínűsége és várható intenzitása – hasonló a helyzet az Egyesült Államokban és Kínában is. Lehet tehát a gyenge mutatóknak is örülni, ami nem csekély vigasz 2012 nyarán (sem).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.