Az orosz kormány ülésének napirendjén a 2013-2015-re szóló költségvetés tervezete tartalmának számainak megvitatása szerepelt. Az ülésen – kivételesen – ezúttal Vlagyimir Putyin elnökölt, Dmitrij Medvegyev miniszterelnök pedig távol volt, más fontos elfoglaltsága miatt. A jelen lévő miniszterek semmi rendkívülire nem számítottak, gondoltak - hangoztatta egy moszkvai forrás. Ám ehelyett végig kellett hallgatniuk az orosz elnök szigorú szemrehányásait, amelyekkel a hároméves költségvetés tervezetének szinte valamennyi pontját bírálta.
Putyin azzal kezdte, hogy teljesen szokatlan módon megfeddte Medvegyev kormányát, bírálva annak költségvetési tervezetét, és azzal vádolt több minisztert, hogy nem intézkedtek azon utasításai nyomán, amelyeket idén májusban, a Kremlbe harmadízben történt visszatérése után bocsátott ki. Az orosz kormány tagjainak végig kellett hallgatniuk Putyin összes szemrehányását, többek között olyanokat, hogy a hároméves költségvetés tervezete nem vették figyelembe azokat a kötelezettségvállalásokat, amelyek az általa kiadott utasításokban, rendeletekben szerepelnek. “Ha minden úgy marad minden, ahogy a (költségvetési) tervezetben szerepel, akkor máris látom, hogy e rendeletek egy és más pontjait nem lehet megvalósítani. “Pedig ezeket mindenképpen meg kell valósítani” – szögezte le Putyin félreérthetetlenül.
Az orosz elnök azt is kiemelte, annak ellenére, hogy már korábban utasítást adott a kormánynak a nyugdíjreformra vonatkozó terv szeptember végéig történő elkészítésére, eddig ilyen terv sem készült. Ugyancsak korábbi utasításával ellentétben a kormány elmulasztotta olyan javaslatok elkésztését is, amelyek Szibéria és Oroszország távol-keleti része fejlesztésének felgyorsítását irányozzák elő. Ez is nyilván különösen fájhatott neki a pár nappal korábban tartott és sikeresnek mondott vlagyivosztoki APEC-konferencia kapcsán, ahol legalább tucatnyi külföldi állam- és kormányfővel találkozott és tárgyalt.
A Vedomosztyi tudósítása szerint a Kreml főnöke a miniszterek előtt még azt is felpanaszolta, hogy nem történtek intézkedések az ingatlanhitelek és a sokgyermekes családok részére jobb lakásviszonyok megteremtése érdekében. Az orosz államfő ezért olyan költségvetési tervezet kidolgozását sürgette, amely többek között az orosz gazdaság fejlesztését, a szociális választási ígéretek teljesítését, az infláció megfékezését irányozza elő. Putyin elismerte ugyanakkor, hogy a legfontosabb feladatok teljesítése során az orosz kormánynak Scylla és Charybdis szirt között kell manővereznie.
A befolyásos orosz lap ugyanakkor egy tájékozott forrást idézve azt írta, a Távol-Kelet fejlesztésére és a nyugdíjreformra vonatkozó elnöki rendeletek teljesítésének elmulasztása nem csupán pénzhiányra, hanem a hatóságok közti vitákra vezethető vissza. Natalija Tyimakova, Dmitrij Medvegyev szóvivője szerint Putyin kritikus megjegyzéseit figyelembe fogják venni, még mielőtt a 2013-2015-re vonatkozó költségvetés tervezetét az Állami Duma elé terjesztik. .
Putyin azon túlmenően, hogy lényegében megkérdőjelezte Medvegyev autoritását, fel is szólította őt arra, hogy feddje meg két kabinetminiszterét, az általa politikai prioritásoknak tekintett rendeleteiben foglalt intézkedések megvalósításának elmulasztásáért. Maxim Topilin munkaügyi és Oleg Govorun regionális fejlesztési minisztert kell megfedni – jelezte neki. Felhívta Medvegyev figyelmét, személyesen ugyan nem reá tartozik miniszterek megfeddése, de e két miniszter a feddést mindenképpen megérdemli. “A miniszter munkájával együtt jár a személyes felelősségvállalás (az általa felügyelt) ágazatért. És ha valami, amit beterveztek, nem valósult meg, ezért neki kell felelősséget vállalnia” – fogalmazott Putyin.
Ám Putyin nem állt meg ennél, hanem mindjárt maga intézkedett. Az TASZSZ hírügynökség rövid közleményben adott hírt arról, hogy Putyin elnök elnöki rendelettel fegyelmivel sújtotta Dmitrij Livanovot, az orosz oktatási és tudományos minisztert, Oleg Govorunt, regionális fejlesztési minisztert és Maxim Topilin munka- és szociálisügyi minisztert. Az orosz hírügynökség egyidejűleg a fegyelmivel sújtott három miniszter fényképét is leközölte. A közlemény ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az elnöki rendeletet Putyin “az orosz miniszterelnök javaslatával egyetértésben” írta alá. “Dmitrij Medvegyev maga kérte az elnöktől, hogy sújtson fegyelmivel több minisztert, amiért nem tettek eleget utasításainak” – volt olvasható az orosz hírügynökség közleményében.
A bírálatok, a fegyelmik után az orosz miniszterek persze – legalábbis egyelőre – helyükön maradtak, a mai Oroszország más, mint például harminc évvel ezelőtt volt, amikor Vlagyimir Putyin mint KGB tiszt elkezdte a felfelé ívelő pályáját. Egyébként sem érthetett egyet – legalább is nyilvánosan nem - sok mindennel, ami akkoriban történt akár hazájában, akár szolgálati helyén, az egykori NDK-ban, Drezdában, ahol leánya született. Az 1990-es évek eleje óta történt oroszországi változásokra természetesen külföldön is felfigyeltek. Nagyon érdekes emberi vonatkozásban ilyen tekintetben Obama amerikai elnök elődjének George Bushnak megfigyelése, amikor először találkozott Vlagyimir Putyinnal, az utóbbi első elnöki ciklusa idején:
A „Döntési helyzetek” címmel előbb az Egyesült Államokban, majd Magyarországon is megjelent visszaemlékezései szerint „Putyinnal először 2001. júniusában találkoztam egy szlovéniai palotában, amelyet egykor a kommunista vezető, Titó használt.” „Nagy fontosságot tanúsítottam a személyes diplomáciának. Ha megismerjük a világ egy másik vezetőjének személyiségét, jellemét és aggályait, akkor könnyebb közös területeket találnunk, és megoldanunk a vitás kérdéseket.”-„A Putyinnal folytatott találkozók egy apró eseménnyel kezdődtek” – írta Bush. „Csak Vlagyimir és én, a nemzetbiztonsági tanácsadóink és a tolmácsok voltak jelen. Ő kissé feszültnek látszott. Előre megírt papírokból beszélt”.
„Pár perc után egy kérdéssel szakítottam félbe: Igaz, hogy az édesanyjától egy keresztet kapott, és azt megáldatta Jeruzsálemben? Putyin arcán a teljes megdöbbenés jelei látszottak, amikor Peter, a tolmács oroszra fordította a kérdést. Elmondtam neki, hogy egyszer valamilyen információs anyagot olvasva – nem hoztam a tudomására, hogy az anyag a hírszerzéstől származott – a történet megragadta a figyelmemet, és erről akartam többet megtudni. Putyin gyorsan magához tért a megdöbbenéséből és elmondta a történetet. Hangja is, arca is meglágyult, ahogy felidézte, hogy a nyaralójában akasztotta fel a keresztet, de az épület utána kigyulladt. Amikor a tűzoltók megérkeztek, megmondta, hogy neki egyedül a kereszt fontos.”
Nyomban a Szocsiban tartott baljóslatú kormányülés után Anton Sziluanov pénzügyminiszter sietett közölni, hogy a 2012-2015-ös költségvetésben „prioritásként szerepelnek azok a választási ígéretek, amelyek teljesítését Vlagyimir Putyin elrendelte, amikor májusban ismét elnök lett.” „Az elnöki rendeletek valamennyi minisztérium és hatóság programjának élén szerepelnek. Most pedig a költségvetésben forrásokat találunk majd részükre” – jelentette ki a pénzügyminiszter, aki szerint összese 1,145 trillió rubel (37 milliárd dollár) van előirányozva a 2013-2015-ös költségvetés tervezetében az elnök ismételt hatalomra jutása első napjaiban hozott rendeleteiben szereplő intézkedések végrehajtására.
Ugyanakkor Dmitrij Medvegyev – Putyin bírálataira közvetve reagálva - védelmébe vette a kormánya munkáját. Amikor ő volt elnök – fogalmazott - sohasem kedvelte a költségvetést. Sohasem feledte el, mennyire nehéz egy költségvetést összeállítani, különösen válság idején vagy válság utáni vagy előtti helyzetben. Medvegyev a jövő évi orosz költségvetést megszorítónak nevezte. A költségvetést az a helyzet diktálja, amely Oroszországban és a világon kialakult. „Ez a helyzet nem örvendetes, hanem nehéz, és a költségvetés ezért is kemény, egyes pontjai pedig nagy kihívásokat tartalmaznak” – hangoztatta szinte védekezően.
Ami a külföldi visszhangokat illeti, csak két angol véleményt idéznénk. A Reuters szerint az 59 éves Putyin múlt heti bírálatai azt sugallják, hogy az orosz elnöknek kezd elfogyni a türelme Medvegyevből, négy hónappal azután, hogy a volt elnök megalakította új kormányát. A brit hírügynökség idézte Nyikolaj Petrovot, a moszkvai Carnegie Center elemzőjét, aki szerint ha Putyin valóban le akarja váltani a miniszterelnököt és a kormányát, és ősszel egy erősebb csapattal felváltani, akkor nem hiszi, hogy lenne más választása. A Reuters Andrej Pjonkovszkijt, az Orosz Tudományos Akadémia politikai elemzőjét is idézte, aki szintén úgy vélte, a jelek arra mutatnak, hogy Medvegyev nem marad sokáig Putyin miniszterelnöke. Az elemző szerint is máris találgatások kezdődtek arról, hogy a következő hónapokban széles körű személyi változások várhatók a kormányban., „Medvegyev nem jó miniszterelnök…és Putyinnak elege van belőle” – hangoztatta az Orosz Tudományos Akadémia politikai elemzője.
Ám a londoni Financial Times Moszkvából keltezett múlt heti elemzése közgazdászok véleményét szólaltatta meg, akik szerint az orosz kormány “azt a lehetetlen feladatot kapta: úgy próbálja kiegyensúlyozni a költségvetést, hogy közben eleget tegyen Putyin választás előtt tett bőkezű ígéreteinek. Az orosz pénzügyi tárca ugyanis úgy becsüli, ezen ígéretek betartása plusz 2,8 trillió rubeljébe (85,8 milliárd dollár) kerülne az orosz költségvetésnek a következő három év során. A brit gazdasági lap szerint is az orosz fővárosban eközben egyre több találgatás hangzik el arról, hogy Putyin esetleg meneszti Medvegyevet valamikor a jövő évben. “Putyin hálás ugyan Medvegyevnek azért, hogy tartja magát a megállapodásukhoz és vállalta, hogy átadja az elnökséget, és nem gondolom, hogy szeretne fellépni ellene. Ám a Putyin és Medvegyev körüli körök sokkal mélyebb konfliktusban vannak egymással, és ez destabilizálja a helyzetet” – idézte a Financial Times Olga Kristanovszkaja asszonyt, a hatalmon lévő Egyesült Oroszország párt volt tagját, aki szociológus és egyben az orosz elit kérdéseinek szakértője.
Jelenleg tehát Moszkvában, Londonban, Washingtonnban még csak találgatások tárgya, valójában mi húzódik meg Putyinnak az orosz kormánnyal szemben, a kormányfő távollétében gyakorolt kemény bírálata mögött. De ahogy ez lenni szokott, az igazság előbb utóbb kiderül. Oroszországban is. Néha majdnem minden.
A szerző a MÚOSZ gazdasági tagozatának elnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.