A Monetáris Tanács külső tagjai – de facto a kormány által delegált tisztségviselők – egy hónapon belül másodszor szavazták le Simor András elnököt és a két alelnököt, ami önmagában sem túl kedvező üzenet a piac felé.
Noha voltak érvek a kamatcsökkentés mellett, a monetáris lazítási ciklus jelentős veszélyeket hordoz magában. A forint 280–285 közötti szinteken mozog az euróval szemben, a csődkockázati mutatónk (CDS-felár) pedig csökkent az elmúlt egy hónapban. Nem szabad elfelejteni ugyanakkor, hogy a forintot éppen a világ legnagyobb jegybankjai által indított programok támogatják.
Nem az a legnagyobb baj, hogy újra kamatot csökkentett az MNB, hanem az, hogy a lépések inkonzisztensek a jegybanki kommunikációval, miszerint monetáris lazításra akkor kerülhet sor, ha érdemben javul a megítélésünk, és csökken az infláció. Utóbbi azonban emelkedő pályára állt az elmúlt hónapokban, és elérte a 6 százalékot, a jegybanki célszint kétszeresét.
A gazdasági folyamatok – és az MNB törvényi mandátuma, az árstabilitás biztosítása – alapján sajnos egyre nehezebb megjósolni a magyar kamatpályát, a jegybanki ülések eredményét. Az elemzők megosztottsága is jól mutatja, hogy óriási bizonytalanság övezi a döntéseket. És ez az igazi probléma. Lassan könnyebb lesz megtippelni a következő Barcelona–Real Madrid-mérkőzés eredményét, mint azt, hogy mit lép Magyarország jegybankja.
A Fidesz hatalomra kerülése óta támadja Simor Andrást, „offshore lovagnak” bélyegezték, és megpróbálták eltávolítani az MNB éléről. Simor eddig tudta védeni az MNB hitelességét, ám a létszámbeli fölénnyel már ő sem tud mit kezdeni.
A Monetáris Tanács döntéséről részletes értékelést itt olvashat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.