Érdekes kontraszt, hogy szinte pontosan négy évvel a válság katalizátoraként szolgáló Lehman-csőd után a világ tőzsdeindexei kilőttek, az OTP-t pedig éves csúcs közelébe repítette az optimizmus. Ha valaki csak a számokat és a százalékokat szemléli, annak akár úgy is tűnhet, hogy kihevertük a krízis okozta sokkot, holott erről szó sincs.
Tulajdonképpen annyi történt, hogy a válság permanens állapottá, életünk részévé vált. A pohár továbbra is félig üres (néhol teljesen), így a piaci optimizmust még most is azzal magyarázzuk, hogy a „kockázatkerülés kissé alábbhagyott”, amit viszont szinte mindig valamely uniós szervezet európai válságkezelésre tett reménytelen törekvése, a frissen bejelentett amerikai gazdaságélénkítés vagy éppen a Kínától várt növekedésre utaló halvány reménysugár vált ki.
Mindeközben a válság kirobbanását követő két esztendő talán legnagyobb kérdésére is szép lassan választ kapunk. 2009 tavaszától ugyanis mindenki azt találgatta, hogy vajon V vagy W kilábalás áll előttünk. Nos, az Egyesült Államok, úgy tűnik, megúszta egyszeri visszaeséssel, Európában azonban jó eséllyel meglesz a W másik szára is, hiszen az eurózóna az újabb recessziót az elmúlt időszakban csak úgy úszta meg, hogy a két hanyatló negyedév közé egy stagnáló is beékelődött.
Bár sokszor elhangzott, hogy a mostani helyzetet nem lehet a nagy gazdasági világválsághoz hasonlítani, a fentiek eredményeként ugyanakkor az is egyértelművé vált, hogy egy dologban a jelenlegi krízis szép lassan felülmúlja elődjét. Amikor ugyanis néhány évtized múlva már történelemként emlegetjük majd a „mi válságunkat”, a kezdő és a végső évszám közötti különbség szinte biztosan nagyobb lesz, mint négy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.