Néhány kivételesen drágán fenntartott – és sokat kritizált – szervezetet leszámítva a szféra nagy általánosságban a pénzhiányról szól. Aki civil munkára adja a fejét, az persze tisztában van ezzel, a karitatív munka már a középkorban sem fizetett jól. A társadalomról alkotott felfogásunk azóta nagyot változott. Manapság az állam számos olyan feladatot felvállal, amit évszázadokkal ezelőtt nem, és amelyhez jó esetben egy civilizált társadalom ragaszkodik. A válság persze relativizálta ezt is, manapság sok fontos dologról kell a kormányoknak – így a magyar kormánynak is – kimondaniuk: nincs rá pénz.
Azáltal, hogy az állam – némileg érthető módon – kivonul bizonyos feladatok ellátásából, a korábbiaknál is nagyobb felelősség hárul a civilekre és az egyházak által végzett karitatív jellegű munkára. A válság persze őket is érinti, kevesebb bevétellel és több kiadással kell végezniük munkájukat.
Magyarországon azonban a helyzetet az adójogszabályok változása is súlyosbítja: a válsággal együtt járó nehézségeket tetézi, hogy a civilek egyik fő bevételi forrása, az szja-ból szerezhető rész is drasztikusan csökkent. A több feladat mellé tehát most jóval kevesebb pénz társul.
Természetesen a nagy szervezetek – egy-egy ügyes és drága kampány révén – ezután is talpon maradnak, ám a kisebbeknek sorsdöntő időszak a mostani.
Szerte az országban működtetnek iskolákat, idősotthonokat, kulturális szerveződéseket, közösségi klubokat vagy szenvedélybetegeket támogató kisebb egyesületeket. Munkájukkal apró hajszálrepedéseket tömnek be a társadalom építményén. Ha eltűnnének, az menthetetlenül a helyi közösségek erodálódásához vezetne. Mivel az államtól több támogatásra nemigen számíthatnak, ki kell találniuk, hogyan szerezzenek új forrásokat a talpon maradáshoz. Nagy feladat, annyi biztos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.